Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü (DEÜ) ve eski AK Parti İzmir Milletvekili Nükhet Hotar'ın büyükelçi olarak atanmasıyla boşalan rektörlük koltuğuna vekaleten Prof. Dr. Mahmut Ak atanmıştı.

MEB'den üniversite adaylarının tercih süreci için ebeveynlere yönelik kılavuz MEB'den üniversite adaylarının tercih süreci için ebeveynlere yönelik kılavuz

 Eski rektör AK Parti milletvekiliydi 

Sık sık gündeme gelen Nükhet Hotar 14 yıl boyunca AK Parti'de genel başkan yardımcılığı görevi yapmış, 22., 23., 25. ve 26. dönemlerde AK Parti İzmir milletvekili olduktan sonra 2018’de Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörlüğü’ne atanmıştı.

En güçlü aday Recep Akdağ

Rektörlük seçimi için birçok aday çalışmalarını sürdürüyor. Ancak adaylar arasında en güçlü isim olarak eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ öne çıkıyor. Akdağ’ın Dokuz Eylül Üniversitesi’ne rektör atanacağı belirtiliyor. Üniversitede siyasi bir ismin rektör olarak atanması tepkiyle karşılanacağı ifade ediliyor. 

Akdağ uzun yıllar Sağlık Bakanlığı yaptı 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ 22, 23 ve 24. dönem Erzurum Milletvekili oldu. 58, 59, 60 ve 61. hükümetlerde Sağlık Bakanlığı yapmıştı.

Muhabir: Muhammed Vefa