T24’ten Metin Kaan Kurtuluş’un aktardığına göre; vrupa Birliği'nin göçmen politikalarını da eleştiren İmamoğlu, Avrupa’nın insani değerleri farklı coğrafyalarda tutarlı şekilde savunmadığını ifade etti. 

Salı günü Haliç Kongre Merkezi’nde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’nun ev sahipliğinde 9 Mayıs Avrupa Günü için erken bir kutlama düzenlendi. Kutlamaya çok sayıda AB ülkesinin temsilcileri, iş ve siyaset dünyasından isimler ve medya mensupları katıldı. 

Törenin başlangıcında Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi’nin ve aday ülke olduğu Avrupa Birliği’nin resmi marşı olan Ludwig van Beethoven’ın Ode to Joy bestesi de çalındı.

Kutlamada bir konuşma yapan İmamoğlu, Avrupa ülkelerinin Gazze politikası konusunda eleştirilerde bulundu. 

“Avrupa’daki mevcut hükümetlerin Gazze’de yaşananlara verdikleri, daha doğrusu veremedikleri cevap da, Avrupa’nın insani değerlerinin farklı coğrafyalarda tutarlı bir şekilde savunulamadığı anlamına geliyor” diyen İmamoğlu, “Aralarında kadınların ve çocukların bulunduğu on binlerce masum Filistinli’nin tüm dünyanın gözlerinin önünde katledilmesinin daha yüksek bir sesle eleştirilmesi ve kınanması gerekmez mi?” diye konuştu.

CHP'li Sarı: Hava yolu şirketlerimiz tarikatların yolu olmuş CHP'li Sarı: Hava yolu şirketlerimiz tarikatların yolu olmuş

Bazı Avrupa ülkelerinde Filistin yanlısı protestoculara yapılan müdahalelere değinerek sözlerine devam eden İmamoğlu, “Bazı hükümetler bırakın kendileri bunu yapmayı, bunu yapan vatandaşlarının toplantı ve gösteri haklarını, ifade özgürlüklerini kısıtlama yoluna gidiyor. Bu ise Avrupa’nın demokratik değerler üzerinde yükselen evrensel bir barış projesi olma niteliğinin sorgulanmasına yol açıyor. Bizim gibi, Avrupa idealini önemseyen insanları endişelendiren en önemli konulardan birisi budur” ifadelerini kullandı. 

Batı başkentlerini İsrail’e karşı daha sert tepki göstermeye çağıran İmamoğlu şöyle konuştu:

"İsrail’in dün (Pazartesi) ateşkes teklifini reddederek, 1.5 milyon Filistinlinin sığındığı Refah kentine askeri harekat başlatmasını da yine izlemekle mi yetineceğiz? Avrupa’yı ve insani değerlere önem veren tüm ülkeleri bu vahşete dur demeye çağırıyorum. Gazze’de olanlar insanlık tarihinde kara bir leke haline gelmiştir. Buna daha fazla izin verilmemelidir. "

“AB, göçmenleri Türkiye gibi ülkelerde tutmayı politika haline getirmiştir”

İmamoğlu, Avrupa’nın göçmenlere yönelik politikaları hakkında da eleştirilerde bulundu. 

Avrupa’nın kendini demokratik ideallerin muhafızı olarak konumlandırdığına dikkati çeken İmamoğlu, “Avrupa, bu değerleri tutarlı bir biçimde savunduğunu samimiyetle söyleyebilir mi?” diye sordu. 

Avrupa başkentlerinin göçmenleri Türkiye gibi AB’ye sınırdaş ülkelerde tutmayı bir politika haline getirdiğini söyleyen İmamoğlu, şöyle devam etti: 

“Bu durum mülteci meselesinin popülist ve yabancı düşmanı siyasi söylemlerde kullanılmasına zemin hazırlıyor ve sağ otoriterlik Avrupa’da güçleniyor. Oysa, Türkiye ve İstanbul, dünyada en çok sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke ve şehirlerin başında geliyor. Buna rağmen, Türkiye’de demokratların güçlenmesi önemlidir.” 

Kaynak: Haber Merkezi