Yerel seçimlere doğru anket şirketleri araştırmalarını hızlandırdı. Kamuoyunun İstanbul'daki seçim sonuçlarına dair anketleri merakla takip ederken, Ankara'da da yarış sürüyor.

Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan yazısında "AK Parti’nin Ankara’da yaptırdığı anket" diyerek dikkat çeken sonuçları ve AKP kulislerini paylaştı. Babacan'ın aktardığına göre, AK Parti'nin yaptırdığı anketlerde Mansur Yavaş ile Turgut Altınok arasındaki oy farkının 15 puan civarında olduğu ortaya çıktı.

Yavaş’ın neden tercih edildiği sorusuna verilen yanıtlarda da “sosyal yardımlar” ve “dürüst, güvenilir” başlıkları yer alıyor.

Nuray Babacan'ın AK Parti'nin Ankara anketine dair aktardığı kulis bilgileri şöyle:

CHP’nin adayı Mansur Yavaş ile AKP’nin adayı Turgut Altınok arasındaki farkın değişmediği ve kapatılmasının da mümkün görünmediği dile getiriliyor.

Fahrettin Koca: Bayram tatilinde 10 bin 456 trafik kazası ihbarı geldi Fahrettin Koca: Bayram tatilinde 10 bin 456 trafik kazası ihbarı geldi

İlçelerde Etimesgut ve Polatlı’nın CHP’ye geçebileceğini iddia edenler var. AKP’nin kalesi olarak bilinen Mamak’ta sıkıntı olduğu belirtiliyor.

AK Parti’nin Ankara için yaptırdığı anketlerde Mansur Yavaş ile Turgut Altınok arasındaki oy farkının 15 puan civarında olduğu dile getiriliyor.

Aynı ankette Mansur Yavaş’ın neden tercih edildiğine dair sorular yönetildiği, Yavaş’ın en beğenilen icraatının yüzde 28’le “sosyal yardımlar” çıktığı biliniyor. İkinci tercih edilme nedeni yüzde 8 ile “dürüst ve güvenilir” olmak. Belediye hizmetleri ise bu ikisinin çok gerisinde.

İstanbul'daki yarışa dair notlar

İstanbul’a dair son durumu da yazan Babacan, CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu ile AK Parti’nin adayı Murat Kurum arasındaki oyların başa baş olduğuna dikkat çekti.

İstanbul’da yarışın sonucunu DEM Parti ve Yeniden Refah Partisi’nin alacağı oyların belirleyeceğini belirten Babacan, “AK Parti’de yapılan ince hesaplara göre, eğer DEM yüzde 4’ün üzerinde, YRP yüzde 3’ün altında oy alırsa Murat Kurum’un, tam tersi olursa Ekrem İmamoğlu’nun kazanma şansı olacak” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi