TBMM’de kurulan İliç Maden Kazası Araştırma Komisyonu'nda, Erzincan’ın İliç ilçesinde bulunan Çöpler Altın Madeni’nde 9 işçinin toprak altında kaldığı liç kaymasıyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan gelen yetkililer dinlendi. 

Komisyonda CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, başka bir maden şirketinin de yığın liç sahasına toprak yığdığını açıkladı.

"Başka bir şirket yığın liç sahasına oksitli cevheri yığdı"

Yavuzyılmaz, şu ifadeleri kullandı:

"Enerji Bakanlığı'nın yaptığı sunumda çok büyük ve hayati eksiklikler var. Bu eksikliklerin başında, Anagold'un işlettiği altın maden sahasının içinde kaymanın yaşandığı yığın liç sahasında, Anagold şirketinin dışında, bir başka şirketin başka bir ruhsat sahasından çıkardığı oksitli cevheri getirip yığdığını söylemediniz; bu şirketin adı Kartaltepe Madencilik. Kartaltepe Madenciliğin aynı yığın liç sahasına yığma yaptığı bilgisi ne acıdır ki Anagold Madenciliğin nihai ÇED raporunda da belirtilmiyor, adeta gizlenmiş ve felakete giden yolun taşları da böyle döşenmiş. Anagold ve Kartaltepe Madencilik şirketleri tek yumurta ikizi şirketler. Her ikisinin de yüzde 80 ortağı SSR Minging, yüzde 20 ortağı Lidya Madencilik. Kartaltepe Madencilik de bir yandan kendi oksitli cevherini getirdi, o da yığdı."

Bakan yardımcısı Abdullah Tancan, Yavuzyılmaz'ın verdiği bilgiyi doğruladı.

Komisyonda, Bakanlık yetkilileri arasında liç yüksekliği çöken liç yığınının yüksekliğini 97 metre olarak açıklayınca CHP'li Deniz Yavuzyılmaz, madende 4 faz olduğunu, her bir fazın 8 metre yüksekliğindeki 8 kattan oluştuğunu belirterek, çöken liç sahasının yüksekliğinin 97 metre değil, 256 metre olduğunu maden şirketinin belgeleriyle ortaya koydu. Liç alanın yüksekliğinin çevre ve şehircilik alanında olan bir konu olduğunu söyleyen Tancan, "Bunu Çevre Bakanlığımıza sorup doğru cevabı almamız lazım" dedi.

Abdulkadir Selvi: AK Parti yönetiminde 3-4 isim önümüzdeki MKYK’de değişebilir Abdulkadir Selvi: AK Parti yönetiminde 3-4 isim önümüzdeki MKYK’de değişebilir

İliç Komisyonu, 2 Mayıs perşembe günü saat 13.00’te toplanmak üzere kapandı.

Kaynak: Haber merkezi