Türk şair, yazar ve müzisyen Tuna Kiremitçi kimdir detaylarıyla merak edilmektedir. Peki, Tuna Kiremitçi kimdir? Tuna Kiremitçi kaç yaşında? Tuna Kiremitçi nereli? Tuna Kiremitçi eserleri neler? İşte Tuna Kiremitçi kimdir detayları...

Tuna Kiremitçi kimdir?

Tuna Kiremitçi 24 Şubat 1973 yılında Eskişehir'de doğdu.

Filibe kökenli bir ailenin çocuğu olarak Eskişehir’de doğdu. Müziğe Galatasaray Lisesinde yatılı okurken okul orkestrasında başladı. İlk profesyonel grubu Kumdan Kaleler'i okulda arkadaşlarıyla kurdu, söz ve müziklerinin çoğuna imza attığı Denize Doğru albümü 1996'da Ada Müzik etiketiyle yayımlandı.

İlk şiirleri yine lise yıllarında Varlık dergisinde yayımlandı. Kendisine Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü'nü kazandıran "Ayabakanlar" adlı kitabı, 1994 yılında okuyucuyla buluştu. 1997'de Bosnalı şair İzzet Sarayliç'le Erguvan Balkan Şiir Ödülü'nü paylaştı. Bunu 1998 tarihli ikinci şiir kitabı olan "Akademi" izledi.

Müzikten uzaklaştığı dönem yazdığı novella "Git Kendini Çok Sevdirmeden" büyük yankı uyandırdı ve o yılın sürpriz edebiyat olaylarından biri kabul edildi. 2003'te ikinci romanı "Bu İşte Bir Yalnızlık Var" ve şiirlerini derlediği "Bazı Şiirler Bazı Şarkılar" yayımlandı. Aynı yıl, Beethoven'in 9. Senfoni'sinin kendi bestesi olduğunu sanan Nejat'ın hikâyesini anlatan Başyapıt adlı kısa filmin yönetmenliğini üstlendi. Okan Yalabık, Akasya Asıltürkmen ve Gözde Yılmaz'ın yer aldığı film, 2003 yılında İzmir Kısa Film Festivalinde En iyi konulu film ödülünün sahibi oldu.

Kiremitçi, filmi 2007 yılında kendi internet sitesinde yayımladı.

2005'te çıkan "Yolda Üç Kişi" adlı romanı da geniş bir okuyucu kitlesiyle buluştu ve beğeni kazandı. Daha sonra da 2007 tarihli "Dualar Kalıcıdır", 2009'da "Küçüğe Bir Dondurma", 2011'de "Selanik'te Sonbahar", 2012'de "Gönül Meselesi", 2015'te "Uçan Halıların Ayrodinamik Sorunları" ve 2016 yılında "Kendi Seven Ağlamaz" romanları yayımlandı.

Genellikle sıradan insanların trajedilerini, günümüz toplumundaki kadın-erkek ilişkilerinin açmazlarını ve yaşlanmanın melankolisini hüzünlü, yer yer de gülümseten bir anlatımla işlediği bu ilk dönem romanları, Profesör Gürsel Aytaç tarafından Türk edebiyatında "romantik ironi" örnekleri olarak değerlendirilmiştir.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde sinema eğitimi gören, kısa filmleri çeşitli festivallerde ödüller alan Tuna Kiremitçi, 2009'da ilk ve son uzun metrajlı filmi Adını Sen Koy'u çekmiştir.

2007 yılında "Kendi Halinde" adlı ilk solo albümünü yayınladıktan sonra, 2013'te Atlas rock grubuyla bir albüme (Selam Yabancı, 2013) solist ve şarkı yazarı olarak imza atmıştır. Atlas grubu ile 2015 yılında Bir Uyumsuz Bulut adlı EP'yi kaydetmiştir.

2010 yılında, basında polisin yabancı uyruklu kadınları pazarlayan bir fuhuş mafyasına yaptığı operasyonda, ismine mafyanın müşterileri arasında rastladığı gerekçesiyle İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğüne ifade vermeye çağrıldığına dair haberler yayınlanmıştır. Ancak, İstanbul Emniyeti kayıtlarında böyle bir ifade tutanağı bulunmamaktadır. Kiremitçi bu konudaki anılarından polisiye roman analizleri yaptığı Gazete Oksijen'deki köşesinde "Kanlı Özgürlük" başlıklı yazısında bahsetmiştir.

“Bu İşte Bir Yalnızlık Var” 2013’te sinemaya uyarlanmış, başrolleri Engin Altan Düzyatan ve Özgü Namal canlandırmıştır. “Dualar Kalıcıdır”ın 2014 tarihli tiyatro uyarlamasında Nurseli İdiz rol almıştır.

Aynı roman 2019'da bir kez daha, bu kez "Aşk Kalıcıdır" adıyla sahneye uyarlanmış, bu kez Dilek Türker ve Damla Cercişoğlu tarafından canlandırılmıştır. Besteleri kendisi dışında Haluk Levent, Ajda Pekkan, Müslüm Gürses, Gülay, Demet Sağıroğlu, Renan Bilek, Eda Baba ve Esin İris gibi sanatçılar tarafından da seslendirilmiştir.

Romanları 16 dile (Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Arnavutça, Azerice, Farsça, Bulgarca, Yunanca, Romence, Estonca, Portekizce, Boşnakça, Arapça, Çince, Macarca) çevrilen Kiremitçi, bir oğul ve bir kız babasıdır. Bir dönem Cumhuriyet gazetesinde yazmıştır. 11 Haziran 2010'da Hürriyet gazetesinin Kelebek ekinde yazmaya başlamışsa da 2012 yılında görevine son verilmiştir.

2013-2014 yıllarında Aydınlık gazetesinde yazmıştır.

Tuna Kiremitçi 2016'da romancılık kariyerine son verdiğini, sanat hayatını yalnız müzik ve şiirle sürdüreceğini açıklamıştır. Aynı yıl "Tuna Kiremitçi ve Arkadaşları" albüm projesine başlamıştır. Eski ve yeni bestelerini Pamela, Özge Fışkın, Gonca Vuslateri, Öykü Gürman, Gülçin Ergül, Jehan Barbur, Yıldız Tilbe, Sena Şener, Gökçe Bahadır, Gülay gibi sanatçılarla düet olarak seslendirmiş, şarkıları her ay YouTube'da tek tek yayımladıktan sonra 2017'de "Tuna Kiremitçi ve Arkadaşları" adıyla ve Pasaj Müzik etiketiyle albüm olarak yayımlamıştır.

Alternatif / indie kulvarındaki albümü müzik eleştirmeni Naim Dilmener (Hürriyet, 13 Ocak 2017) "Yeni bir yılla birlikte erkenden gelen iyi bir albüm",[23] gazeteci Asu Maro (Milliyet, 27 Ocak 2017) "Son dönemlerin en samimi işi", müzik yazarı Yavuz Hakan Tok (Milliyet Sanat, 13 Şubat 2017) "Tuna Kiremitçi iyi bir şarkı yazarı. Güzel ve etkili melodiler, şiirli sözler buluyor, yazıyor ve bunu daha çok genç olduğu ilk dönemlerinden beri yapıyor." şeklinde değerlendirmiştir.

2018 yılında Kaybedenler Kulübü Yolda filminde küçük bir rolde gözükmüştür. 2019'da "Tuna ve Arkadaşları-II" albümünün kayıt ve yayınlarına başlamıştır. Bu defa Yıldız Tilbe, Eda Baba, Ece Mumay, Zara, Tuvana Türkay, Dilhan Şeşen, Esin İris, Gözde Öney, Melisa Karakurt gibi kadın solistlerle kendine ait besteleri seslendirdiği bu ikinci düet albümü 2019 yılında yine Pasaj Müzik & Garaj Müzik tarafından yayınlanmıştır. 29 Ocak 2021'de "On Numara Olaylar" isimli 8 şarkılık albümünü yayınlamıştır.

Zuhal Topal’la Yemekteyiz Yakup Özpek kimdir? Zuhal Topal’la Yemekteyiz Yakup Özpek kimdir?

"Tuna Kiremitçi ve Arkadaşları" albümleri, 2019 Hürriyet Altın Kelebek Ödülleri'nde "En İyi Proje Ödülü"ne değer görülmüştür.

Tuna Kiremitçi'nin 20 yıl aradan sonra yeni şiir kitabı "En Sağlam Direniş Kalbi Temiz Tutmak" Mona Kitap tarafından 2018'de yayımlanmıştır.

2021 yıılnda, Doğan Kitap tarafından yayımlanan ilk polisiye-gerilim romanı "Mezun Cinayetleri" ile romancılığa geri dönmüştür. Roman hakkında Sibel Oral "Kiremitçi zor bir şey denemişti. Polisiye anlatımının klişe tuzaklarına düşmemiş, kendinden emin, derdini bilen ve en önemlisi de o derdini çok iyi anlatan bir roman yazmıştı." değerlendirmesini yapmıştır.

Efnan Atmaca ise romanı 'Mezun Cinayetleri’ çok zekice kurgulanmış, hem masum hem de kurban olan kahramanlarının detaylı ve objektif çözümlemeleriyle süslenmiş ve fonuna sosyal gerçekliklerin yerleştirildiği yetkin bir polisiye." şeklinde değerlendirmiştir.

Yazarın ikinci "Başkomiser Perihan Uygur Polisiyesi" olan romanı "Perinin Ölümü" 2022'de yine aynı yayınevi tarafından yayımlanmıştır. Roman hakkında 221B polisiye dergisinde Selin Bak "Akıl oyunlarıyla, pek güzel kurgusuyla ve sürpriz finaliyle lezzetli bir polisiye okudum. Oldukça sade ama basite kaçmayan, sayfa sayısı artsın diye uzatılmamış keyifli bir kitap Perinin Ölümü." değerlendirmesi yapmıştır.

Tuna Kiremitçi 2020'den itibaren Haftalık Oksijen gazetesinde polisiye ve suç edebiyatı romanları üzerine incelemeler yazmaktadır.

Kiremitçi'nin üçüncü polisiye romanı "Tehlikeli Şarkılar" adını taşımaktadır ve 2023'te Doğan Kitap tarafından yayımlanmıştır. Eleştirmen Ömer Türkeş'in roman hakkındaki yorumu şöyledir: "Tuna Kiremitçi, ‘Başkomiser Perihan Uygur Polisiyeleri’nin üçüncü kitabı ‘Tehlikeli Şarkılar’da siyasi tansiyonu yükselten bir dizi cinayetin peşinde koşan Perihan ve ekibinin soruşturma sürecinin anlatıyor. Polisleri ve zanlıları bir suç etrafında, temel insanlık halleriyle yakalıyor Kiremitçi. Ama asıl gücünü ana karakteri Perihan Uygur’dan, kurbanlara empati kurma becerisine, akla ve vicdana sahip güçlü bir kadının kişiliğinden alıyor."

Tuna Kiremitçi 2023'te müzik hayatının 25. yılı vesilesiyle "Şairin Şarkıları" adını verdiği bir turneye çıkmıştır. Bestelerini ve hikâye anlatıcılığını dinleyiciyle buluşturduğu bu turne programıyla yurtiçinde ve yurtdışında pek çok şehirde sahne almıştır.

Kaynak: Haber Merkezi