Erzincan'ın İliç ilçesinde bulunan Çöpler Altın Madeni'nde 9 işçinin toprak altında kaldığı liç kaymasıyla ilgili TBMM'de kurulan İliç Maden Kazası Araştırma Komisyonu ikinci toplantısı başladı.

CHP adına konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz'ın konuşması esnasında AKP ve MHP'li miletvekilerinin tepki göstermesi ile tartışa yaşandı.

Yavuzyılmaz, konuşmasında şunları söyledi:

"Bu felaketin neden gerçekleştiği, sorumluluk alanına hangi bakanlıkların girdiği, sorumluluklarının neler olduğunu anlamak için buradayız. Bu bakımdan önce genel bir değerlendirme yapmak istiyorum. 13 Şubat tarihinde Erzincan İliç'te Anagold madencilik tarafından işletilen altın madeninde yaşanan bir felaket var. Bu felaket bir doğal afet değil. Bu felaket siyanür içerikli milyonlarca ton yığın liç malzemesinden oluşan yapay bir dağın kayması. Yığın liç sahasının yüksekliği yaklaşık 264 metreye ulaşmış, bu alanda da bu yükseklikle liç sahası konusunda bir dünya rekoru kırılmıştır. Dünyanın en tehlikeli ve en yüksek yoğun liç sahası. Yığın liç sahasının bu yüksekliğe çıkmasının sorumlularının başında dönemin Çevre Bakanı Murat Kurum geliyor. Yığın liç sahasının bu yüksekliğe çıkmasına neden olan artışı 07.10.2021 tarihinde Murat Kurum adına imzalanarak şirkete verilen izinle yapılmıştır. Göçüğün altında 9 insanımız kaldı, 2 insanımızın cansız bedenine ulaşıldı. 7 işçimiz ise hala enkaz altında. AKP hükümeti bir kez daha arama kurtarma faliyetini eline yüzüne bulaştırdı. Afet sonrası da bir kriz oluşmuş durumda.''

Savcı, Dilan Polat'ın tahliyesini istedi Savcı, Dilan Polat'ın tahliyesini istedi

MHP'li Vekil: Şov yapma

MHP Gümüşhane Milletvekili Musa Küçük, "Bunlara gerek yok, yanlış konuşuyor, şov yapma, slogan atıyorsun. Televizyona konuşuyorsun, ideoloji yapıyorsun. Gelip burada ahkam kesme, orada ben ağladım" dedi.

“Murat Kurum'un adı geçtiği zaman hep beraber zıplamaya başlıyorsunuz”

Yavuzyılmaz ise, "Benim konuşmama tahammül edin. Siz vatandaştan neyi saklıyorsunuz? Baskı ve zorbalıkla beni susturmazsınız. 7 işçimiz göçük altında... Arkadaş sinirlerini kontrol edemiyorsa, kontrol edip gelsin. Murat Kurum'un adı geçtiği zaman hep beraber zıplamaya başlıyorsunuz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: ANKA