Posta gazetesi yazarı Oral Çalışlar, köşesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmelerine yer verdi. Cumhurbaşkanı'na gazeteciler için 'yeşil pasaport' uygulaması talebinde bulunduklarını söyleyen Çalışlar, Erdoğan'ın bu talebe olumlu yaklaştığını belirtti.

Çalışlar'ın yazısında ilgili bölüm şöyle:

“Önce İstanbul’dan Halime Kökçe’yi aradım ve birlikte hareket etmeyi önerdim. ‘Tamam’ dedi. Onun önerisiyle İletişim Daire Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun’la görüştüm. Kendisine yapılan başvurular içinde yeşil pasaport konusuna ek olarak gazetecilere dair başka talepler de olduğunu belirtti. Bu konuda İçişleri Bakanı ile bir görüşme yaptığını dile getirdi.

Seçil Erzan'ın konuşmaları ortaya çıktı: Güzel para kazanıyorsunuz Seçil Erzan'ın konuşmaları ortaya çıktı: Güzel para kazanıyorsunuz

Pasaport talebimize olumlu yaklaşıyordu. Ankara’daki gazeteci meslektaşlarımıza başvurdum. Yeni milletvekili seçilen gazeteci Ayşe Böhürler’i aradım. ‘Siz başlayın biz destek oluruz’ dedi. Abdülkadir Selvi’yi aradım. ‘Ağabey bu iş için en uygun arkadaş Sinan Burhan’ dedi. Gerçekten de Sinan anında harekete geçti. Ekibin bir erkekler takımı olmaması önemliydi.

Hande Fırat ekibe katıldı. Mehmet Acet, Melik Yiğitel, Zafer Şahin’le grup tamamlandı. İstanbul Valiliği'nden tanıdığım İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya kolayca ulaştım. Meclis Başkanı Numan (Kurtulmuş) Bey gayet sıcak davrandı istediğimiz randevuyu verdi. AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Ala’yı da ziyaret ettik. En son Fahrettin Altun’a gittik. Talebimiz olumlu karşılanıyor ve destek görüyordu. Ankara görüşmeleri 28-29 Ağustos tarihlerinde gerçekleşti. Bu arada Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş hazırlık olarak bir araştırma yaptırmıştı. ‘Yeşil Pasaport’ için kanun çıkartılması gerekmediğini tespit etmişti.

İhracatçılar için Bakanlar Kurulu kararı alınmış, avukatlar için de İçişleri Bakanlığı yönetmeliği yeterli görülmüştü. Artık konuyu Cumhurbaşkanı’na iletme noktasına geldik. Sinan, Fahrettin Altun’la haberleşti. Meclis Grup Toplantısı'nın ardından Cumhurbaşkanı’yla görüşme yapabilecektik. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a talebimizi arkadaşlarımız iletti. Talebimize olumlu yaklaşan Cumhurbaşkanı, ilgililerle görüşeceğini söyledi. Son geldiğimiz nokta bu. Umarım, yakın zamanda bu iş çözülür.”

Yazının tamamını okumak için TIKLAYIN.