Müslüm Doğan kimdir? Müslüm Doğan nereli ve kaç yaşındadır? Sorularının cevabı merak ediliyor. Arama motorlarında Müslüm Doğan kimdir? Müslüm Doğan kimdir, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Sorgulamaları yapılıyor. Eski Bakan ve CHP’ye katılan Müslüm Doğan kimdir? Biyografisini haberimizde derledik…

Müslüm Doğan kimdir?

Müslüm Doğan (d. 15 Ekim 1959, Divriği, Sivas), Alevi Kürt kökenli siyasetçi ve eski Kalkınma Bakanı. Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 63. Türkiye Hükûmeti'nde Kalkınma Bakanı olarak yer almıştır. Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri'nde İzmir 2. Bölge Milletvekili olarak meclise giren Doğan, HDP üyesidir. 22 Eylül 2015 tarihinde Ali Haydar Konca ile birlikte görevinden istifa etmiştir.

Müslüm Doğan 15 Ekim 1959 tarihinde Sivas'ın Divriği ilçesi Karakuzulu köyünde doğmuştur. Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nden harita mühendisi olarak mezundur. Sosyal Güvenlik Kurumu'nda şube müdürlüğü ve daire başkan vekilliği yaptıktan sonra 2012 yılında emekli oldu.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası GYK üyeliği, Divriği Derneği Başkanlığı ve Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanlığı yaptı. Alevilik konusunda ve mesleki nitelikte çok sayıda yayınlanmış makalesi bulunan Müslüm Doğan, Alevilik üzerine yaptığı çalışmalarla da tanınıyordu.

Doğan, Halkların Demokratik Partisi'nin kuruluşunda yer aldı ve ilk dönem Merkez Yürütme Kurulu üyesi olarak görev yaptı. İlk defa Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri'nde HDP İzmir 2. bölge milletvekili olarak meclise girdi.

Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri öncesi kurulacak seçim hükûmeti için Ahmet Davutoğlu kendisine bakanlık teklifi etti. Ardından 27 Ağustos 2015 tarihinde Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 63. Türkiye Hükûmeti'nde yer aldı. 22 Eylül 2015 tarihinde hükûmette yer alan diğer HDP'li bakan Ali Haydar Konca ile birlikte görevinden istifa etti. Evlidir ve bir çocuk babasıdır.

Netspor TV | Beşiktaş – Grazer City maçı canlı izle Netspor TV | Beşiktaş – Grazer City maçı canlı izle

Kaynak: Haber Merkezi