‘Siyasette yumuşama’ söylemleri siyaset dünyasında yerini korurken bir açıklama da İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu’ndan geldi. Müsavat Dervişoğlu, Sözcü’den İsmail Saymaz’ın konuya ilişkin sorusunu yanıtladı. Özel- Erdoğan görüşmesine değinen Dervişoğlu, özetle şunları aktardı:

“Ben olsaydım bu konuları görüşmezdim şimdiden. Kara kışa sebep olanlar bir kahramanlık devşirmemeli ve buna partiler izin vermemeli. Görüşsünler, bir mani yok. Ben liderlerin Cumhurbaşkanı tarafından davet edilerek durum değerlendirmesi yapmalarına karşı değilim. Ama bu zamana kadar gere gere getirdikleri şeyi şimdi yumuşatmaya çalışıyorlarsa arkasında gizli ajanda olması lazım.”

İYİ Partili Özatıcı: Suriye ile normalleşme sürecini destekliyoruz İYİ Partili Özatıcı: Suriye ile normalleşme sürecini destekliyoruz

“Erdoğan’ın aday olmasını mümkün kılabilecek anayasa değişikliğine evet demeyiz”

Dervişoğlu, “Erdoğan’ın tekrar aday olmasını sağlayacak erken seçime evet der misiniz?” sorusuna da şöyle yanıt verdi:

“Erdoğan’ın aday olmasını mümkün kılabilecek anayasa değişikliğine evet demeyiz. Bir kere daha önünü açmak niyeti taşınıyorsa karşı çıkarız. Bu tartışma Cumhurbaşkanlığı tartışmasından kaynaklanıyorsa ve dayanak noktası Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ise ülkeyi yönetenler yönetme iddiasından vazgeçmiyorsa o zaman anayasayı parlamenter demokratik sisteme uygun hale getirmeleri mümkün. Türkiye’yi niye tıkıyorlar?”

Özel’e gönderme

Özgür Özel’in kendisinden henüz randevu almadığını belirterek, “Cumhurbaşkanı ile olan temasları ne zaman biter, bilmiyorum. (Gülüyor) Ben yeni başkanım, ziyaret edilmeyi beklerim” dedi.

Cumhurbaşkanı’ndan gelen tebrik telefonu

Cumhurbaşkanı’ndan tebrik telefonu geldiğini anlatan Dervişoğlu, “Sıcak bir görüşme oldu. Özgür Bey’le üst üste aradılar. Arayan, aramayan herkese teşekkür ediyorum. Aramayanlar da dahil olmak üzere” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi