Türkiye'nin dört bir yanından özel sektör öğretmenleri, Eğitim-Sen ve Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası'nın çağrısıyla Ankara'ya gelerek  Milli Eğitim Bakanlığı önünde eylem yaptı. Haklarını talep etmek için yürüyüş yapan öğretmenler, eylemde Bakan Yusuf Tekin’i istifaya çağırdı.

MEB önündeki açıklamanın ardından TBMM'nin karşısında bulunan Milli Egemenlik Parkı'nda oturma eylemi yapmak isteyen öğretmenlere polis engel oldu.

Türkiye’nin dört bir yanından öğretmenlerin katıldığı eylemde, “Patronların Bakanı Yusuf Tekin istifa”, “Öğretmenler birlikte, birlikte güçlü”, “Sözünü tutmayan Bakan Tekin istifa” sloganları atıldı. Özel okul öğretmenleri eğitimde şiddete ve düşük ücretli çalışmaya maruz bırakıldıklarının altını çizerek Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun çıkarılması talebini dile getirdiler.

"Bütün partilere sesleniyoruz: Öğretmenlik meslek kanunu çıakrılsın"

Öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı önünde yaptıkları açıklamada şu talepleri dile getirdi:

"Öğretmene verilen değer kamuda ya da özelde fark etmeksizin öğretmenler asgari ücretle çalıştırılamaz diyemediği müddetçe biz bu mücadeleyi vereceğiz. Ne gözaltından ne tutuklamadan ne patronlardan korkuyoruz ne geri adım atıyoruz. Bu ülkede eğer öğretmene değer gösteriyoruz diyorlarsa özel eğitim kurumlarında öğretmenler asgari ücretlerle çalıştırılamaz diyecekler. Bunu güvence altına alacaklar. Bunu yapmayanlar açık bir şekilde patronların yanında yer alıyor demektir. Patronlar tarafından yönetiliyor demektir. 

TİP Genel Başkanı Baş açıkladı: Vergi paketinin birinci imzacısı, vergi vermeyen bir milletvekili TİP Genel Başkanı Baş açıkladı: Vergi paketinin birinci imzacısı, vergi vermeyen bir milletvekili

Yusuf Tekin, nisan ayında bu taban maaş uygulamasının 3 formül şeklinde geçeceğini söyledi. 'Bunu siz istiyorsunuz diye değil, biz zaten yapacağız' dediler. 'Biz vicdanlı insanlarız, adaleti savunuruz' dediler, adalet işte burada. Vicdan onlar için bir öğretmenin patronların karşısında ezilmesi demektir.

TBMM'ye sesleniyoruz, AK Parti'ye, Saadet Partisi'ne, MHP'ye, YRP'ye, DEM Parti'ye, CHP'ye sesleniyoruz, tüm partilere sesleniyoruz. Her şey sizin Öğretmenlik Meslek Kanunu komisyona geldiğinde alacağınız bir doğru tavra bakıyor."

Meclise yürümek isteyen öğretmenlere polis barikatı

Milli Eğitim Bakanlığı önündeki açıklamanın ardından öğretmenler Meclis'in karşısında bulunan Milli Egemenlik Parkı'nda oturma eylemi başlatacaklarını açıklayarak yürüyüşe başladı. Ancak polis öğretmenlerin yürüyüşüne engel oldu. Polisin öğretmenleri darp ettiği anlar kameralara yansırken arbedenin ardından öğretmenler polisin tutumunu protesto etti.

Meclis önündeki eylem sürüyor

Meclis'e yürümekte kararlı olan öğretmenler uzun süren arbedenin ardından yolu açmayı başardı ve Meclis önünde eylemlerini sürdürüyorlar. 

Kaynak: Duvar