Kolombiya'da Adalet Bakanı Nestor Osuna, hapishanelerde 'acil durum' ilan edildiğini açıkladı. Osuna, kararın son haftalarda hapishane yetkililerine yönelik işlenen şiddet olayları nedeniyle alındığını aktardı.

Özellikle aşırı kalabalık cezaevlerinde güvenlik güçlerinin operasyonlar yapabileceğini dile getiren Osuna, "Ulusal Cezaevi Enstitüsü INPEC ile yaptığımız toplantının ardından 'Acil Durum İlan' etme kararı aldık. Amacımız hapishanelerde gardiyanların güvenliğini sağlamak, gasp ve yolsuzluğu ortadan kaldırmaktır" ifadelerini kullandı.

Osuna, cezaevlerinde 'sürpriz baskın ve aramaların' gerçekleşebileceğini ve suç işlediği tespit edilenlerin ise başka hapishanelere nakledileceğini söyledi.

INPEC'in üst düzey yetkililerinden Jesus Cardenas, 10 Şubat'ta Valle del Cauca yönetim bölgesine bağlı Tulua kasabasında, silahlı iki kişinin saldırısına uğramış ve hayatını kaybetmişti.

Saldırının hapishanelerle bağlantılı çete üyeleri tarafından gerçekleştirildiği tahmin ediliyor.

Hocalı’da toplu mezar bulundu Hocalı’da toplu mezar bulundu

Güvenlik güçlerinin operasyonunda, 'La Inmaculada' isimli çete lideri ve 'Nacho' lakaplı Mauricio Marin Silva ele geçirilmişti.

Operasyonun ardından çete mensupları bir trafik görevlisini öldürmüş, 8 aracı ateşe vermişti.