Kadışehri'nde deprem nedeniyle evlerinden çıkan vatandaşlar, sokaklarda ateş yaktı Kadışehri'nde deprem nedeniyle evlerinden çıkan vatandaşlar, sokaklarda ateş yaktı

Kocaeli’de 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nde resmi olmayan sonuçlara göre Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı mevcut başkan AK Parti’li Tahir Büyükakın yeniden kazandı. 12 ilçenin 9’inde AK Parti’li, 3’ünde ise CHP’li adaylar kazandı. Merkez ilçe olan İzmit’i CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet kazanırken, Derince ilçesinde CHP’li Sertif Gökçe, Karamürsel ilçesinde CHP’li Ahmet Çalık, Başiskele ilçesinde AK Parti’li Yasin Özlü, Çayırova ilçesinde AK Parti’li Bünyamin Çiftçi, Darıca ilçesinde AK Parti’li Muzaffer Bıyık, Dilovası ilçesinde AK Parti’li Ramazan Ömeroğlu, Gebze ilçesinde AK Parti’li Zinnur Büyükgöz, Gölcük ilçesinde AK Parti’li Ali Yıldırım Sezer, Kandıra ilçesinde AK Parti’li Erol Ölmez, Kartepe ilçesinde AK Parti’li Muhammet Mustafa Kocaman ve Körfez ilçesinde AK Parti’li Şener Söğüt kazandı.

Körfez Ve Kandıra’da Chp’den İtiraz

Resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti’li adayların kazandığı ancak sonuçların birbirine çok yakın olduğu Körfez ve Kandıra ilçelerinde itirazların sürdüğü ve ilçe seçim kurullarının değerlendirmelerinin devam ettiği öğrenildi.

İzmit Belediyesi Önünde Kutlama

Resmi olmayan sonuçların ardından İzmit Belediyesi önünde kutlamalar düzenlendi. CHP’li mevcut başkan Fatma Kaplan Hürriyet’in yeniden İzmit Belediye Başkanı seçildiğinin belli olmasının ardından binlerce kişi İzmit Belediyesi binası önünde toplandı. Havai fişeklerin atıldığı kutlamalarda Başkan Hürriyet, belediye önüne getirilen seçim otobüsünün üzerinden meydanda toplanan kalabalığı selamladı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ni kazanan AK Parti, herhangi bir kutlama programı düzenlemedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın Kimdir?

31 Mart Yerel Seçimleri’nde ikinci kez Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen AK Parti’li Tahir Büyükakın, Kocaeli'nin Karamürsel ilçesinde, 1969 yılında dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu. Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nde 1993'te araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlayan Büyükakın, doktora çalışmalarını İstanbul Üniversitesi'nde tamamladı. Büyükakın, 2002'de Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü İktisat Politikası Ana Bilim Dalı yardımcı doçent kadrosuna atandı. Bölüm başkan yardımcılığı görevine 2007 yılında getirilen Büyükakın, 2013'te doçent unvanını aldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne 2005- 2007 yıllarında danışmanlık yapan Büyükakın, 2007 yılı sonunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde genel sekreter yardımcısı olarak göreve başladı, 2014'e kadar bu görevi yürüttükten sonra genel sekreter olarak atandı. Evli ve 3 çocuk babası Tahir Büyükakın, 2017 yılında Bilecik Valisi olarak atandı.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet Kimdir?

31 Mart Yerel Seçimleri’nde ikinci kez İzmit Belediye Başkanı seçilen CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet, 1982 yılında doğdu. Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitiren Hürriyet, Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde özel hukuk yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Hürriyet, mezun olduktan sonra 2015 yılına kadar Kocaeli Barosuna bağlı serbest avukat olarak çalıştı. Hürriyet, CHP'de Mehmetalipaşa Mahalle Temsilciliği, İzmit İlçe Örgütünde Örgütlenme Komisyonu Üyeliği, Emek Komisyonu Üyeliği ve İlçe Yöneticiliği görevlerinin yanı sıra Kocaeli İl Örgütü İl Kadın Kolları yöneticiliği görevlerinde bulundu. 7 Haziran 2015'te yapılan 25’inci Dönem Milletvekili Seçimleri’nde CHP Kocaeli Milletvekili seçildikten sonra 25, 26 ve 27’nci Dönem Kocaeli Milletvekilliği, 25’inci Dönem TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyeliği, 26’ncı Dönem Anayasa Komisyonu Üyeliği, 27’inci Dönem TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi olarak çalışmalarda bulundu.31 Mart 2019 yerel seçimlerinde İzmit Belediye Başkanı seçilen Fatma Kaplan Hürriyet, evli ve bir çocuk annesidir.

Kaynak: DHA