Evrensel Gazetesi’nde yer alan habere göre, İZELMAN’da ulaşım, park bahçe, büro, fen işleri ve destek hizmetlerinde çalışan işçiler arasında örgütlü DİSK/Genel-İş İzmir 1 ve 3 No’lu Şubeler ikramiye ve gıda kartlarında yaşanan gecikmelere ilişkin şube binasında basın açıklaması düzenledi.

İş bırakma eylemi özellikle ulaşımı etkileyecek. Sabah saatlerinde kent içi ulaşımı sağlamak için yola çıkan yaklaşık bin 300 otobüs hizmet üretmeyecek. Diğer yandan krizin çözülmesi ile ilgili olarak büyükşehir bürokrasisi ile sendika arasında görüşmelerin sürdüğü bilgisi verildi.

Mardin'de bariyere çarpan hafif ticari araçtaki biri çocuk 4 kişi yaralandı Mardin'de bariyere çarpan hafif ticari araçtaki biri çocuk 4 kişi yaralandı

“Bu sefer eksiksiz iş bırakacağız”

Açıklamada konuşan Genel-İş 3 No’lu Şube Başkanı Serap Yılmaz, “Biz en az 3 haftadır görüşmeler yapıyoruz. Bize söylenen ikramiyeleriniz sıkıntı değil gıdalarla ilgili eksik var görüşmesi olmuştu. Bugün gittiğimizde ikramiyelerimizde de sorun olduğu söylendi. Ramazan öncesi erzakları alalım dedik ama ikramiyeler ile sıkıntıların olduğu söylendi. Biz de görüşmelerimizi sonlandık. Bu sefer eksiksiz iş bırakacağız” dedi.

“Otobüsleri durduracağız”

Genel-İş 1 No’lu Şube Başkanı Engin Topal ise mart ayının 7’sinden sonra ücretler yatmadığı sürece her an otobüslerin duracağını söyledi. Topal, “Ayın 7’sinde ikramiyelerimiz ve gıda kartlarımız var. Ücretlerimiz gününde yatmadığı sürece Ramazan ayında girdiğimiz o günlerde otobüsleri durduracağız. İzmirliler yaya gitmek zorunda kalacak. Ben kimsenin siyasi görüşüne veya kimsenin ekmeğine yağ sürdüğüm yok. Sorumluluğunu aldığımız arkadaşların hakkını istiyorum. Başka bir şey çıkarmasınlar, çıkarırlarsa onların sorundu. Paramızı almadığımız sürece bir sabah otobüssüz uyanacağız” diye konuştu.

“Biz haklarımız için hep sokakta olacağız”

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı da “Mart 11’i akşamına kadar bize haber geldi geldi, gelmezse İzmir halkı otobüssüz kalacak. Yağmur olur işçiler sokakta, pandemi olur işçiler sokakta, sular kesilir işçiler sokakta. Biz artık paranın öncelikle işçilere verilmesini istiyoruz. 11 akşamına kadar bekliyoruz. Paranın hesaplara yatmadığını duyarsak 12 veya 13’ünde İzmir’e büyük bir grev ve direniş bekleniyor. Bundan sonra mücadeleyi aynı bayrak altında dalgalanmak zorundayız. Ayrışmanın ve tartışmanın bir anlamı yok. Biz hakkımız olanı istiyoruz. Bundan sonra olacak belediye başkanları; biz haklarımız için hep sokakta olacağız” dedi. 

Kaynak: Haber Merkezi