Hamas, Gazze'nin güneyinde 10 İsrail askerini öldürdüğünü duyurdu Hamas, Gazze'nin güneyinde 10 İsrail askerini öldürdüğünü duyurdu

Telegram üzerinden yapılan açıklamada, Hamas'ın, İsrail ile yapılan görüşmelerde arabuluculuk yapan Katar'a yanıtını ilettiği belirtildi.

Al Jazeera televizyonuna konuşan Hamas yetkilisi İzzet el-Rişk ise "Beklenen anlaşma, işgalci İsrail'in hapishanelerindeki Filistinli çocuklar ve kadınların serbest bırakılması karşılığında, İsrailli kadınların ve çocukların serbest bırakılmalarını da öngörecek" dedi.

İzzet el-Rişk, geçici ateşkesle ilgili olarak, anlaşmanın süresi ve Gazze'ye iletilecek yardımlarla ilgili pazarlıkların sürdüğünü söyledi.

El-Rişk, anlaşmanın detaylarının Katar yetkilileri tarafından açıklanacağını belirtti.

İsrail hükümetinden ise henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

İsrail'in Gazze'yi işgalinde son durum

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail'de 7 Ekim'deki saldırılarda 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.

İsrail ordusuna göre, 7 Ekim'den bu yana Gazze'deki çatışmalarda 66, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail'e göre, Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze'deki hükümete göre, 7 Ekim'den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi'nde 5 bin 600'ü çocuk ve 3 bin 550'si kadın olmak üzere 13 bin 300 kişi öldürüldü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te de 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 217 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 76 Hizbullah mensubu öldü.