Giresun Valiliği, kent genelinde açık alanda içki içilmesinin yasaklandığı belirtildi. "Kamu güvenliği", "Düzeninin sağlanması", "Genel sağlığının korunması, ve "Suç işlenmesinin önlenmesi" gerekçe olarak gösterildi. Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar, söz konusu yasağa tepki göstererek, “Gerekirse dava açacağız. Devlet ‘kamu düzenini sağlamak’ adı altında insanların özel yaşamına müdahale edemez. Birileri içip kamu düzenini bozuyor diye bütün Giresun’un yaşam tarzına, tüketim tarzına müdahale edilemez” dedi. Türkiye’nin sosyal bir devlet olduğunu söyleyen Dündar, “Bu valiliğin genelgesiyle ya da yasaklamasıyla olacak iş değil. İnsanların kanuni, anayasal hakları vardır. Bu hakları valilik kısıtlayamaz” diye konuştu.

Kayseri'de Atatürk Anıtı'na baltalı saldırı: 1'i kadın 2 gözaltı Kayseri'de Atatürk Anıtı'na baltalı saldırı: 1'i kadın 2 gözaltı

“Devlet insanların özel yaşamına müdahale edemez”

Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar, Giresun’da umuma açık yerlerde alkol kullanımını yasaklaması kararını ELİPS HABER’e değerlendirdi. Dündar, “Giresun Valiliği’nin görselini hukuk büromuza attık. Onunla ilgili gerekirse dava açacağız. Devlet ‘kamu düzenini sağlamak’ adı altında insanların özel yaşamına müdahale edemez. Suç işleyenleri ya da kamu düzenini bozanları ancak yakalayıp onlara gerekli hukuki işlemi yapabilir. Birileri içip kamu düzenini bozuyor diye bütün Giresun’un yaşam tarzına, tüketim tarzına müdahale edilemez” diye konuştu.

“İnsanların anayasal hakları vardır: Bu hakları valilik kısıtlayamaz”

Türkiye’nin sosyal bir devlet olduğunu vurgulayan Dündar, “Burası sosyal bir hukuk devleti. Türkiye laik bir devlet. Bunun üzerine bu hükümleri uygulayamazsınız. Kaldı ki valiliğin genelgesiyle ya da yasaklamasıyla olacak iş değil. İnsanların kanuni, anayasal hakları vardır. Bu hakları valilik kısıtlayamaz” ifadelerini kullandı.

Gerekli incelemelerin ardından dava sürecine girilecek

Dündar, avukatlarının incelemeleri tamamladıktan sonra gerekli görülmesi halinde dava sürecine gireceklerini açıkladı.

Muhabir: Deniz Dalgıç