İYİ Parti'den Erdoğan'ın Akşener'e "Partinizin başında kalın" çağrısında bulunduğu iddiasına ilişkin açıklama İYİ Parti'den Erdoğan'ın Akşener'e "Partinizin başında kalın" çağrısında bulunduğu iddiasına ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Nesil Ulaşım Projesi Açılış Töreni'nde konuştu.  Sirkeci'den Kazlıçeşme’ye kadar bütün binaların yıkık, dökük olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Surlar yıkık, dökük. Bunları da yine inşallah biz yapacağız. Hem demir yolu hem de yaya odaklı çevreci bir projeyi İstanbullu kardeşlerimizin istifadesine sunmayı istedik. 5 yıl boşa geçti, niye bir şey yapılmadı? Yapamazlar, yapmazlar. Bunların böyle bir derdi yok” dedi.

"32 gün kaldı  durmak yok yola devam"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu ve muhalefeti eleştiren Erdoğan, "Hatırlayın 94’te göreve geldiğimizde İstanbul neydi? Çöp, çukur, çamur. Öyle mi? kim vardı iktidarda CHP, yani şuandakilerin büyükleri. Peki İstanbul bize niye devredildi? Bütün bu pisliklerden kurtulmak için. Peki rahmetli Kadir Bey, İstanbul’a yeni bir çehre verdi ve İstanbul yeniden ayağa kalktı. Bizim devrettiğimiz o miras Kadir Beyle ta bu şahsa kadar geldi. Şimdi bu şahıs nasıl olduysa bir yanlışlık oldu bu görevi aldı. İstanbul yeniden çöp, çukur çamur oldu mu? Maalesef oldu. Yatırım var mı? Yok. Şuanda Sirkeci’den buraya kadar gelirken tren hattındaki hali gördük. Diyoruz ki yeniden İstanbul. Yeniden İstanbul. Yeniden İstanbul. 32 gün kaldı ana kademe kadın kolları, gençler durmak yok yola devam" diye konuştu.

“İstanbul'un fetret devrini sona erdireceğiz”

“İstanbul'a hizmet sorumluluğu yarı zamanlı yapılacak bir iş değildir” ifadesini kullanan Erdoğan, “Son 5 yılda bu gerçeği maalesef acı bir şekilde yaşayarak tecrübe ettik. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın hayata geçirdiği projeler olmasaydı, muhtemelen İstanbul'un trafik çilesi artık katlanılamaz halde olurdu. İstanbul'a emanet olarak değil de nimet olarak bakanlar, ihmalkarlıklarıyla umursamazlıklarıyla bu güzel şehrin bitkisel hayata girmesine sebep oldular.  (31 Mart'ta İstanbul'da) Kaldığımız yerden yeniden 'Bismillah' diyerek işe koyulacak, inşallah aziz İstanbul'un fetret devrini sona erdireceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul’un ihtiyaçlarını gözeterek Sirkeci-Kazlıçeşme arasında atıl vaziyette duran 8,3 kilometrelik hattı modernize etmeye karar verdiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hattın üzerindeki gerekli iyileştirme ve değişimleri yaparak yepyeni bir tasarımla tekrar İstanbul’a kazandırmayı amaçladık. Böylece hem demiryolu hem de yaya odaklı çevreci bir projeyi İstanbullu kardeşlerimizin istifadesine sunmayı istedik.” diye konuştu.

Raylı sistemlerde toplam uzunluğu 5 sene sonra, 650 kilometreye çıkarmayı planlıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, proje kapsamında; 7,3 kilometre yaya yolu, 7,3 kilometre bisiklet yolu, 122 bin 550 metrekare meydan ve rekreasyon alanları, 6 bin metrekare kapalı sosyal kültürel alan ve 74 bin metrekare yeni yeşil alan ile 14 adet yaya geçidi ve 13 adet karayolu geçidinin yer aldığını kaydetti.

İstanbul’a raylı sistem hattından öte sosyokültürel, turizm, spor, gezinti, bisiklet ve diğer imkânların da olduğu son derece modern bir ulaşım projesini kazandırmış olduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hattın da hizmete alınmasıyla birlikte İstanbul’da tamamlanan raylı sistem ağlarının toplam uzunluğu 340 kilometreye çıktığını söyledi.

Raylı sistemlerde toplam uzunluğu beş sene sonra, 650 kilometreye çıkarmayı hedeflediklerini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ardından raylı sistem uzunluğunu bin 4 kilometreye ulaştırarak trafik sorununa kalıcı ve modern bir çözüm bulmayı hedefliyoruz. Aynı şekilde kentsel dönüşüm başta olmak üzere çevre ve şehircilikte hayata geçireceğimiz yeni projelerle İstanbul’u sadece depreme dayanıklı hâle getirmekle kalmayacak, inşallah daha da güzelleştireceğiz. Bilim insanlarının hiç vakit kaybetmeksizin hazırlanmamızı tavsiye ettiği deprem gelmeden önce İstanbul’un yapı stokunu yenileyeceğiz.

Kaynak: Haber Merkezi