DEM Parti'nin 14 ilçenin tamamında seçimi kazandığı Van'da Abdullah Zeydan da oyların 55,48'ini alarak Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı seçildi. Ancak seçimden hemen önce 29 Mart günü mesai bitimine 5 dakika kala Zeydan'ın memnu hakları geri alındı.

DEM Parti Eşsözcüsü Ayşegül Doğan, bu tür girişimlerle karşı karşıya kalacaklarını tahmin ettikleri için aday belirleme sürecinde çok titiz davrandıklarını, hiç boşluk bırakmadıklarını ve sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını vurguladı.

“DEM Parti tarafından herhangi bir boşluk bırakılmadı”

Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, şunları kaydetti:

"Kayyım rejimine verilen net cevaba karşı, mesai bitimine dakikalar kala Abdullah Zeydan şahsında tekrar bir irade gasbıyla karşı karşıya bırakıldık. DEM Parti'nin buna dair herhangi bir sorumluluğu yok, bu tür girişimlerde bulunacaklarını tahmin ediyorduk, DEM Parti tarafından herhangi bir boşluk bırakılmadı. Aday belirleme sürecinde ön seçimin yanı sıra işte bununla karşılaşacağımızı da bildiğimiz için titizlikle hareket ettik.

Zeydan bütün hukuki prosedürleri tamamlayarak YSK'ya başvuruda bulundu, başvurusu kabul edildi. Tüm incelemeleri yapılmış, tüm prosedürler hukuka uygun bulunmuş, seçime saatler kala Adalet Bakanı aracılığıyla yapılmak istenen irade gasbına gereken cevabı halk veriyor, verecek.

'Erimeye mahkumdur'

Kürt sorununu güvenlikçi politikaların çözeceğini düşünerek yanıldınız, hala bu yanlış içindesiniz. Kürt sorununu çözemeyen diğer iktidarlar gibi, bu iktidar da erimeye mahkumdur.

Biz bu halkın ortaya koyduğu iradenin yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Kürt halkı verdikleri oyları korumak için günlerdir ayakta.

Halkın iradesine saygı duymak zorundasınız, bu bir lütuf değil. Biz hakkımız olanı, alnımızın teriyle, büyük bedellerle ve özgüvenle ortaya koyduğumuz hakkın gasbedilmesine izin vermeyeceğimizi ifade ediyoruz.

Dayanışma çağrısı

Tüm demokratik kamuoyunu sorumluluk üstlenmeye ve dayanışmaya davet ediyoruz. Biliyoruz ki bu sadece DEM Parti ile sınırlı kalmayacak. Bir ülkenin bir bölgesinde ortaya çıkan böyle bir hukuksuzluk karşısında dayanışmazsak demokrasi ve hukuktan bahseden kimsenin inandırıcılığı kalmaz.” 

"Asla boyun eğmeyeceğiz"

DEM Parti Van İl Binası önünde açıklama yapan Zeydan, şu ifadeleri kullandı:

CHP’den Hatay için ‘tam kanunsuzluk’ itirazı: Bunlar seçmenin vicdanından dönüyor CHP’den Hatay için ‘tam kanunsuzluk’ itirazı: Bunlar seçmenin vicdanından dönüyor

"Van halkının yüksek iradesiyle partisini sahiplenmesi 14 belediyenin 14'ünü alması, bu AKP'li hukuksuzları harekete geçirmiş. Cuma gecesi hiçbir yetkisi olmamasına rağmen kanunsuzluk yapıyorlar biliyoruz ama kesinleşmiş bir kararı hiçbir yetkisi olmamasına rağmen mahkeme, iki gün önceki gece bu kesinleşmiş kararı başsavcılık talimatıyla ortadan kaldırmış. Ve bu bahaneyle AKP koşarak gitmiş Van İl Kurulu’na itiraz dilekçesinde bulunmuş. Peki ben adaylık başvurusu yaptığım zaman siz neden itiraz etmediniz? Benim adaylığımı YSK kabul ettiğinde, ilana çıkarttığında, seçilebilme şartlarının oluştuğunu dünyaya ilan ettiğinde neden itiraz etmediniz? Bu açık ve seçik Van halkına karşı, Kürt halkına karşı, bu ülkede yaşayan 85 milyonun iradesine karşı yapılan bir darbedir. Bunun benim şahsımla ve ismimle bir alakası yok. Biraz hukuka ve halkın iradesine inanan vicdan sahibi herkes bu hukuksuzluğun karşısında durmalı. Biz halkımızın özgür iradesiyle seçildik. Van halkının, 245 bin insanın onurunu ve şerefini kurtarmak bizim namus ve şeref borcumuzdur. Bu hukuksuzluğu yapanlar, bu halkın iradesini ezerek o koltuğu oturmayı düşünenler... Bunu kabul edersem şerefsizim. Biz halkımızın iradesini her yerde savunacağız, sokaklarda, parklarda savunacağız. Ve halkımıza çağrı yapıyoruz; iradenize sahip çıkın, iradenizle oynayan o insanlara fırsat vermeyin. Bu yanlış karar YSK'dan dönene kadar biz hakkımızı arayacağız, asla boyun eğmeyeceğiz." 

Kaynak: Haber Merkezi