Ayhan Bora Kaplan davasında adı geçen üst düzey emniyet mensuplarıyla ilgili hazırlanan müfettiş raporunda, davanın firari sanığı Serdar Sertçelik’in ayağında elektronik kelepçeyle 27 Kasım’da evinden ayrıldığı ancak 5 Aralık’ta yani tam 9 gün sonra sınır kapılarına “yakalama” talimatı verildiği ortaya çıktı.

Sertçelik’in "yalan ve iftiralarla dolu 19 sayfalık beyanları kendisine zorla imzalattırıldığını" ileri sürerek Ankara emniyetini suçlamasının ardından eski Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik’in de aralarında bulunduğu 7 şüpheli tutuklanmıştı. İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen mülkiye müfettişi, şüpheli polisler hakkında raporu savcılığa teslim etti.

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre; 84 sayfalık raporda gizli tanığın firarına ilişkin çarpıcı tespitlere yer verildi.

Sertçelik’e 18 Ekim 2023’te elektronik kelepçe takıldı. İlk ihlal sinyali de 19 Ekim’de kayıtlara geçti. Sertçelik daha sonra 26 Ekim, 30 Ekim, 31 Ekim, 1 Kasım, 2 Kasım, 9 Kasım, 19 Kasım, 20 Kasım 2023 tarihlerinde ihlallerini devam ettirdi. Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nce, Sertçelik’in yaptığı ihlaller kolluk kuvvetlerine bildirilmediği bilgisi müfettiş raporuna yansıdı.

Raporda, Sertçelik’in en son 27 Kasım’da yaptığı ihlalin Polis Merkezi Amirliği’ne geç bildirildiği belirtildi. Raporda Sertçelik ile iletişimin kopmasının ardından yapılan işlemlere ilişkin olarak da şöyle denildi:

Türk Tabipleri Birliği seçime gidiyor: Şebnem Korur Fincancı aday olmayacak Türk Tabipleri Birliği seçime gidiyor: Şebnem Korur Fincancı aday olmayacak

“Sertçelik’le iletişim kopması akabinde yapılan çalışmalar Sertçelik’in değişik zamanlarda ikametgâhına gidilerek adreste bulunup bulunmadığı konusunda araştırma yapılması ve şahısla irtibatının koptuğu günden 9 gün sonra 5 Aralık 2023 tarihinde 80 İl Emniyet Müdürlüğü’ne ve Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Daire Başkanlığı’na, yurt dışına çıkma ihtimali ve yakalanmasına yönelik hudut kapılarından ve illerin geçiş çıkışlarında uygulama noktalarında duyarlı olunması konusunda yazı yazılmasından ibaret olduğu…”

Kaynak: Haber Merkezi