Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Türkiye’de altın yorumları ile küçük yatırımcı nezdinde dikkatleri üzerine çekiyor. Uzman isim İslam Memiş, milyonlarca altın yatırımcısına yatırım tavsiyesi vermeden ‘hazırlık yapın’ diyerek uyarması dikkat çekti. Altının fiyatları özelinde yaptığı yorumları ile takip edilen İslam Memiş, geçen hafta da altının fiyatlarının durağan seyrettiğini ancak bu hafta değişikliklerin yaşanabileceğini belirtti.

medyahaber.com'da yer alan habere göre, İslam Memiş yaptığı altın yorumu ile 1 Mayıs’a tarihine dikkat çekti. FED’in faiz kararının verileceği bu tarihte altın piyasalarının önemli etkiler doğurabileceğini vurguladı. 

Altının fiyatları yatırımcıyı merak ettiriyor

Altının fiyatları geçtiğimiz dönemlerde de jeopolitik risklerin beraberinde getirdiği etki ile birlikte tarihi zirvesine doğru ilerledi. ONS altının fiyatı da son günlerde 100 dolarlık bir gerileme yaşayarak yatay bir seyir izledi. Anlık altının fiyatları merak edilirken yatırımcılar bir yandan altın fiyatlarının piyasalarda nasıl hareket sergileyeceğini merak ediyor. 

İslam Memiş-1

İslam Memiş’in altın yorumu da yatırımcı tarafında dikkat topluyor. Memiş, ilerleyen günlerde altın fiyatları piyasalarında da yatay bir seyir beklediğini söyledi. İslam Memiş, bu seyrin FED Başkanı Powell’ın yapacağı açıklamalarla şekilleneceğini belirtti. Memiş, özellikle 1 Mayıs tarihinde açıklanacak FED’in faiz kararının altının fiyatları tarafında önemli bir kırılma noktası olabileceğini yineliyor.

18 Mayıs spot piyasada doğal gaz fiyatları belli oldu 18 Mayıs spot piyasada doğal gaz fiyatları belli oldu

Altın fiyatları Powell’ın açıklamalarına kitlendi

Küresel piyasalarda yer alan analistler, yarın ki FED’in faiz kararının alınacağı toplantıda faizlerin sabit kalacağına dair kesin bir kanaat oluşmuş durumda. Ancak altın piyasaları için asıl kritik olan nokta, Powell’ın açıklamalarında gelecekteki faiz indirimlerine ilişkin vereceği sinyaller olacak. 

Fed Başkanı Powell-209842

2024 yılında 6 faiz indirimi beklentisi ile hareket edilirken yaşanan gelişmeler bu beklentiyi 2 faiz indirimine kadar düşürmüş durumda. Son aylarda birçok ekonomist 2024 yılında faiz indiriminin olasılığını tartışıyor. Bu durum altın fiyatları için yükseliş beklentilerini tehlikeye atıyor. 

Emtia piyasalarına da dikkat çeken İslam Memiş, altında teknik düzenlemeler sonrası da orta ve uzun vadeli beklentilerini koruyor. Memiş, 2024’ün geri kalanında ONS altın fiyatının 2700 dolara kadar yükselebileceğini öngörüyor. İslam Memiş gram altın fiyatları içinse 31 Aralık 2024’e kadar 3 bin lira ila 3 bin 500 TL arasına dikkat çekiyor. 
 

Kaynak: Haber Merkezi