2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda A Milli Takım, son 16 turunda Avusturya ile karşı karşıya gelecek. Bu mücadele öncesinde  A Milli Takım'da Ahmetcan Kaplan ve Bertuğ Yıldırım basın toplantısında soruları yanıtladı.

Turnuvayı değerlendiren Ahmetcan Kaplan, "İki tane genç oyuncuyuz. Bu yaşta böyle deneyimleri yakalamak çok değerli. Bizler için çok güzel bir duygu. İlerleyen yaşlarda daha iyi anlayabiliyoruz milli takımın ne olduğunu. Süre almıyoruz ama dışarıda yedek kulübesinden elimizden geleni desteği veriyoruz. Ajax'ta son 10-11 maçta süre aldım. Buraya da hazır geldiğimi düşünüyorum. Çok sıkı ve iyi çalışıyoruz. Hocamızın kararı biz her zaman hazırız" dedi.

"3 forvet olarak hazırız"

Bertuğ Yıldırım ise EURO 2024'le ilgili, "Güzel bir turnuva. Buraya geldiğimiz için kendimizi şanslı hissediyoruz. Hak ettiğimizi de düşünüyoruz. Daha süre almamış olabiliriz ama önümüzde daha çok maç var. Önümüzdeki maçlarda süre alıp bu turnuvayı daha iyi değerlendirebiliriz. Burada olmak gurur verici. Bunun bilincinde çalışıyoruz. Umarım her şey daha iyi olur. Hocamızın da önceden forvet olması bizim için avantaj, çok şey öğrendim ondan. Bana kattığı şeyler çok fazla. Taktiğimiz hocamızın kendi oluşturduğu bir taktik. Onunla oynuyoruz. Maç maç taktik değiştirip hocamız farklı formasyonlar yapabilir. 3 forvet olarak hazırız. Turnuvada en çok gol atan takımlardan biriyiz. Hocamız görev verirse en iyi şekilde değerlendirebiliriz" açıklamasında bulundu.

Holland Ligi Ajax'ta forma giyen Ahmetcan Kaplan, kulübünün milli takımın maçı öncesinde sosyal medyadan yaptığı paylaşımla ilgili, "Ajax'ın sosyal medyasıyla her gün görüşüyoruz. O paylaşım zaten maçtan önce yapılmıştı. Sadece beni değil, Avrupa Şampiyonası'nda olan herkesi paylaşıyorlar. Sürekli iletişim halindeyiz" ifadelerini kullandı.

Futbol camiasından Hacıosmanoğlu'na tebrik mesajları Futbol camiasından Hacıosmanoğlu'na tebrik mesajları

"Rövanşı almak istiyoruz"

Son 16 turundaki Avusturya maçına ilişkin genç futbolcu, "Hazırlık maçında talihsizlik yaşamıştık. Turnuvaların her zaman havası farklı olur. Sahada gerekenleri yapacağız ve maçı bekleyeceğiz. Yüreğimizi ortaya koyduğumuz sürece yenemeyeceğimiz takım yok. Hocamız Avusturya'yı beklediğimiz söylemişti. Mental, fiziksel ve zihinsel olarak bu maça hazırız. Onları yenip rövanşı almak istiyoruz" dedi.

A Milli Takım'ın turnuvadaki hedefiyle ilgili Ahmetcan, "En genç jenerasyon bizde. Genç ve yetenekli olarak görüyorum. Bu yaşlarda bu tecrübeleri edinerek ilerlemek daha değerli kılacaktır. Saha içinde ve dışında milli takım formasının değerini daha iyi anladığımızı düşünüyorum. Milli takımın her zaman ulaşabileceği yer finaldir. Bunu hak ediyoruz. Turnuva olduğu için sürprizlere her zaman açık. Bu maçı kazandıktan sonra en kötü yarı final oynayabileceğimizi düşünüyorum. Bunu yapabilecek potansiyelimiz var" dedi.

"Turu geçeceğimize inanıyoruz"

Bertuğ Yıldırım, EURO 2024 hedefi ve Avusturya maçıyla ilgili, "Böyle bir turnuvaya katılacağımızı duyduğumuzda gidebildiğimiz yere kadar gidebilmek hepimizin dediği şey. Buradaki atmosferi ve desteği görünce acaba şampiyon olsak neler olur diye düşündük. Avusturya maçına da takımı çok hazır gördüğüm için yolun sonuna kadar gidebiliriz. Tek maç olduğu için farklı olabilir. Final oynayabileceğimiz düşünüyorum. Bu turnuvada hep kademe kademe koyduk hedeflerimizi. İlk hedefimiz gruptan çıkmaktı. Gelecek takıma göre yine tur atlama hedefimiz vardı. Bu takım Avusturya olduğu için, bir önceki hazırlık maçında bir yaramız var. O maça çok farklı bir konsantrasyon var. Turu geçeceğimize inanıyoruz. Şimdiden hazırız. Çok iyi bir takım ama Avusturya'nın gelmesi iyi oldu. İnşallah bunu sahaya yansıtacağız."

Kaynak: Haber Merkezi