BBC Türkçe’de yer alan habere göre; MIT’de matematik ve bilgisayar mühendisliği okuyan kardeşlerin yaptığı hırsızlık türünün şu ana kadarki ilk örneği oldu.

24 yaşındaki Anton ve 28 yaşındaki James Peraire-Bueno kardeşler elektronik dolandırıcılık ve kara para aklama suçlamalarıyla tutuklandı. Savcı vekili Lisa Monaco, “Peraire-Bueno kardeşler çok ileri derece, gelişkin bir teknoloji kullanarak aylarca üzerine çalıştıkları planı saniyeler içinde uygulayarak 25 milyon dolar değerinde Ethereum çaldı” dedi.

Kardeşlerin, bekleyen özel transfer işlemlerine hileli yollardan erişim sağlayarak Ethereum yatırımcılarının kripto paralarını ele geçirdiği öğrenildi.

Brent petrolün varili 84,36 dolardan işlem görüyor Brent petrolün varili 84,36 dolardan işlem görüyor

Ethereum temsilcilerinin kendilerine ulaşmasının ardından kardeşler, parayı geri vermeyi reddederek parayı aklamaya girişti.

Savcılar bu kadar ‘değişik’ bir dolandırıcılık biçiminin ilk kez bir suç davasının konusu olduğuna vurgu yaptı.

Başsavcı Damian Williams’a göre kardeşlerin hırsızlığı blok zincir sisteminin sağlamlığı hakkında soru işaretleri doğurdu.

Bitcoin ve Ethereum gibi dijital para birimleri, blok zincir teknolojisiyle dağıtılıyor ve bu sistemi idare eden merkezi bir otorite bulunmuyor. Ethereum, Bitcoin’den sonra en popüler kripto para birimi olarak biliniyor.

Kaynak: Haber Merkezi