İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, seçim güvenliğine ilişkin düzenlediği basın toplantısında konuştu. Bakan Yerlikaya, seçim güvenliği kapsamında toplam 594 bin personelin görevlendirildiğini açıkladı. Bakan Yerlikaya'nın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Çalışmalarımızı büyük bir hassasiyetle sürdürüyoruz”

Malumlarınız olduğunuz üzere 31 Mart Mahalli Seçimlerine sadece 6 gün kaldı. İçişleri Bakanlığı olarak, Yerel seçimlerin huzur ve güven ortamında geçmesi, Halkımızın iradesinin  tam olarak sandığa yansıması için çalışmalarımızı büyük bir hassasiyetle sürdürüyoruz. Seçim güvenliğini; Bakanlığımızın yanı sıra, Yüksek Seçim Kurulu, il ve İlçe Seçim Kurulları  ve İlgili tüm kurumlarla tam bir koordinasyon içerisinde kapsamlı bir şekilde ele alıyoruz.

“Seçim Harekât Merkezi kuruldu”

Seçim güvenliğinin sağlanması adına neler yapıldığını sizlere kısaca bahsetmek istiyorum. Öncelikle Bakanlık olarak; 12 Aralık 2023 tarihinde İller İdaresi Genel Müdürlüğümüz eliyle 81 il Valiliklerimize ''Seçim Tedbirleri''ne ilişkin bir genelge gönderdik. Genelgede; Seçimlerin huzur ve güven içerisinde yapılması, herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi, seçim kurulları kararlarının titizlikle takip edilmesi ve Bu kararlar doğrultusunda işlem yapılması hususları tek tek belirtildi.

Cumartesi Anneleri 995'inci haftada Kadir Keremoğlu’nun akıbetini sordu Cumartesi Anneleri 995'inci haftada Kadir Keremoğlu’nun akıbetini sordu

Genelge kapsamında Öncelikli olarak; seçim sürecinde görevli tüm kurumlar arasında koordinasyon ve iş birliğinin sağlanması, ülke çapında seçimle ilgili tedbirlerin gözden geçirilmesi... Seçimle ilgili olayların anlık paylaşımı ve önleyici tedbirlerin geliştirilmesi amacıyla, Bakan Yardımcımız başkanlığında "Seçim Koordinasyon Komisyonu" oluşturuldu.  Ardından, Bakanlığımız Güvenlik ve  Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde ‘Seçim Harekât Merkezi’ kuruldu.

Geçen yıl, 2 büyük seçimi tecrübe ettik. 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri ile 28 Mayıs'taki Cumhurbaşkanlığı seçimleri. Ülke olarak yüzde  90'lara varan rekor bir katılımla halkımızın iradesi bu seçimlerde de sandığa yansıdı. Şimdi önümüzde, 31 Mart Mahalli Seçimleri var. 85 milyon vatandaşımızın her birinin gönül rahatlığıyla sandığa gitmesi ve milli iradenin sandığa yansıtabilmesi için valiliklerimizle, jandarmamızla, polisimizle, tüm kolluk kuvvetlerimizle hukuk devleti sınırları içerisinde A'dan Z'ye her türlü tedbiri alıyoruz, almaya da devam edeceğiz.

“Toplam 594 bin personelimiz görevlendirildi”

31 Mart Mahali Seçimlerinde, seçim güvenliği kapsamında; 324 bin Emniyet Genel Müdürlüğü, 197 bin Jandarma Genel Komutanlığı, 2 bin 850 Sahil Güvenlik Komutanlığı ve 53 bin güvenlik korucusu ve 17 bin gönüllü güvenlik korucusu olmak üzere toplam 594 bin personelimiz görevlendirildi. Ayrıca kolluk birimlerimize ait helikopterlerimizi uçaklarımızı, İHA/İKU'larımızı, göreve hazır vaziyette bulunduruyoruz. İnanıyorum ki 81 ilimizin tamamında her şehrimizde, her sokakta  içişleri ailemizle inşallah huzur ve güven içerisinde bir seçim ortamı yaşayacağız. 31 Mart Mahalli Seçimlerinin ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyor, sizleri saygıyla selamlıyorum.”

Kaynak: Oğulcan Balcı