Haber: Betül Vural

Geçtiğimiz Ağustos ayında UKOME kararıyla taksi tarifelerine zam yapılmış, indi-bindi 70 TL, açılış 19.17 TL, kilometre başına ücret ise 13.75 TL olmuştu. Bunun ardından, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Eyüp Aksu, taksi tarife ücretlerine yüzde 65 zam talebinde bulunduklarını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Toplu Ulaşım Hizmet Müdürlüğüne yapılan zam talebi kabul edilirse, taksi indi-bindi ücreti 115 liraya, kilometre başına ücret 22,69 liraya, taksimetre açılışı ise 31,63 liraya yükselecek.

Konuya ilişkin görüşlerini paylaşan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Eyüp Aksu, zam talebinin yanı sıra taksicilerin diğer sorunlarından da bahsetti.

Giderlere gelen artışlar sebebiyle zam talebinde bulunduklarını vurgulayan Aksu, ‘’Akaryakıt, yedek parça, işçilik araç fiyatı gibi unsurlar zammı gerektiren nedenlerdir’’ diye konuştu.

Her yılın sonunda İstanbul’da ulaşım ücretleri değişikliği olduğunu hatırlatan Aksu, ‘’Biz de şimdiden talepte bulunduk’’ dedi.

‘’Biz toplu taşımadan ucuzuz’’

Zam talebinin vatandaşlarda nasıl bir karşılık bulduğunu aktaran Aksu, ‘’Vatandaşlar, ‘İstanbul’da taksimetre ücretleri çok ucuz’ diyorlar, normal karşılıyorlar. Biz toplu taşımadan ucuzuz’’ ifadelerini kullandı. Zam talebi kabul edilmezse izlenecek yolun ‘heyetle anlaşmak’ olduğunu söyleyen Aksu, ‘’Zaten bir şekilde Aralık ayında zam getireceklerini ifade ettiler’’ şeklinde konuştu.

Bakan Şimşek: Ülkemizi sürdürülebilir yüksek büyüme politikasına ulaştıracağız Bakan Şimşek: Ülkemizi sürdürülebilir yüksek büyüme politikasına ulaştıracağız

Taksicilerin, zamların yanı sıra yaşadığı sorunlara da değinen Aksu, ‘’ÖTV muafiyetinin sağlanması, SGK’ların devlet destekli ödenmesi gibi taleplerimiz de var’’ dedi.

‘’Martı, korsan taşımacılık yapmaktadır’’

Aynı yöne giden sürücülerle yolcuları buluşturan Martı TAG uygulaması hakkında görüşlerini de paylaşan Aksu, taksicilerin ‘yasa dışı korsan taşımacılığı’ suçlaması yaptığı uygulamaya ilişkin şunları söyledi:

‘’Konuyu yargıya taşıdık. 12 Ocak’ta duruşmamız var. Bu firma hiçbir kurumdan izin almadan korsan taşımacılık yapmaktadır.’’