Milyonlarca çalışan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun önümüzde kay yapacağı toplantıya odaklandı. Asgari ücretin ne kadar olacağı kamuoyunda tartışılmaya devam ederken TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay’dan konuya ilişkin açıklama geldi.

Türk-İş Sendikası Başkanı Ergün Atalay, Soma Maden Faciasında hayatını kaybeden 301 madencinin defnedildiği maden şehitliğini ziyaret etti. Atalay, 2024’te geçerli olacak asgari ücret görüşmelerine ilişkin de açıklamalarda bulundu.

TÜBİTAK Stajyer Araştırmacı Burs Programı'na 11 Aralık'a kadar başvurulabilecek TÜBİTAK Stajyer Araştırmacı Burs Programı'na 11 Aralık'a kadar başvurulabilecek

Atalay, yüzde 27’lik vergi dilimine daha önce altı ayda girilirken artık nisanda girildiğini, vergiyle ilgili düzenleme yapılması gerektiğini ifade ederek “Esas problem ne sözleşme yap ne asgari ücret yap, vergi ile ilgili bir düzenleme gerekiyor. Sabitlemek gerekiyor. Daha önemlisi asgari ücreti 40 senedir senede bir kere yapıyorduk, 2 senedir senede 2 kere yapıyoruz. Sebebi de şu; ülkedeki enflasyon, bu Covid hastalığından sonra temmuz ayında ve aralık ayında yapıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Zamanında konuşmak lazım”

Atalay, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçilerin masada olacağını ifade ederek, “Bu sene orada o masada işçi olacak, o masanın tamamı dördü de işçi olacak. Sendikacı olmayacak orada. Onlar bu parayla nasıl geçiremediklerini anlatacaklar. Yaşayan bizzat orada oturacak kendi konumunu anlatacak. Bu masada kadın da olacak erkek de olacak” dedi.

Atalay, şu an asgari ücreti konuşmak için erken olduğunu belirterek, “Asgari ücret çıktığında maalesef ülkemizde et, süt, kira her şey her yere zam geliyor. Şu anda asgari ücreti evet desen imzalasan Şubat’ın 1’inde olacak asgari ücret maaşı. Şubat’ın 1’ine 2,5 ay bir zaman var. O zamana kadar zaman olduğu için konuşmanın bir anlamı yok. Zamanında konuşmak lazım” diye konuştu.