Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un,  “Turist Rehberliği Meslek Kanunu” na ilişkin düzenlenen değişikliğe dair açıklamalarda bulundu.

Yabancı dil sınavıyla ilgili düzenlemeden bahseden Ersoy, “Artık ÖSYM’deki kriterler esas alınarak ÖSYM sınavları temel alınarak yapılıyor. En önemli nokta, değişiklerden biri de Türkçe rehberlik” olduğunu belirtti.

“Mutlaka bu dönemde hanutçulukla ilgili sıkıntıyı Türk turizminin çözmesi gerekiyor”

“İngilizce yazıyorsa İngilizce konuşan ülkelerin vatandaşlarına, Almanca konuşuyor yazıyorsa Almanca konuşan ülkelerin vatandaşlarına rehberlik yapıyorlar" diyen Ersoy, konuşmasına şöyle devam etti:

Bakan Koca, Cenevre’de Dünya Sağlık Asamblesi 77. Oturumu'na katılacak Bakan Koca, Cenevre’de Dünya Sağlık Asamblesi 77. Oturumu'na katılacak

“Türk vatandaşları için bir ayrıcalık getirdik. Türkçe bilmesi yeter. Yani Türk vatandaşlarına çıkacak olan rehberlerin yabancı dil bilmesi artık gerekmiyor. Sadece Türkçe bilmeleri, kendi anadillerini konuşuyor olmaları, rehberlikle ilgili eğitimleri tamamlamış olmaları yeterli. Zaten herhangi bir Türk gruba İngilizce anlatma gerekmiyor, Fransızca anlatma gerekmiyor, Almanca anlatma gerekmiyor. Kendi orada sadece Türkçe yazıyorsa sadece Türk gruplara çıkabiliyor. Eğer orada sadece Türkçe yazıyorsa yabancı bir gruba da çıkamıyorsunuz. Zaten öyle bir şey olursa kanunen ruhsatınız iptal olur. Bir daha zaten rehberlik yapamazsınız. Bu da detaylı bir şekilde kontrol ediliyor zaten.

Hanutçulukla ilgili rehberlik ruhsatını iptaline kadar varan ve para cezaları içeren yeni yaptırımlar getirildi. En hassas konulardan biri bu. Maalesef yoğun bir şekilde turizmde, halkın anlayacağı dilde komisyonculuk diyelim, rehber camiası hantçuluk diye geçiyor, bu maalesef çok yaygın. Turizmin en büyük tehlikelerinden biri. Gelişmiş turizm ülkelerinin hiçbirinde böyle bir şey yok ama maalesef ülkemizde çok yoğun bir şekilde var. Biz de bunlarla çok etkili bir şekilde savaşmak istiyoruz. Turizmin önündeki en büyük engellerden biri olarak görüyoruz. Yasada bazı düzenlemeler yaptık, gerekirse başka düzenlemeler de ileride yaparız. Mutlaka bu dönemde hanutçulukla ilgili sıkıntıyı Türk turizminin çözmesi gerekiyor. Bizim de en çok önem verdiğimiz ve maalesef rehberler aracılığıyla yapılan bir konu olduğu için çok hassas davrandığımız bir konu”

“Türkiye olarak 60 milyon–100 milyon bandında turist alan ülkeler seviyesine ülkemizi getirmeyi hedefliyoruz.”

Ersoy, “Biz 4’üncü sıraya kadar yükseldik turist sayısı olarak. Hedefimizde dünyada ilk 3’e girmek. İşte dünyada ilk 5’e, 6’ya, 7’ye giren ülkeler sıralamasındaki kurallar ki bunlar genelde Batılı ülkeler oluyor, onlarla aynı seviyeye kurallarımızı getirmeye çalışıyoruz. Çok hızlı bir şekilde de regülasyonlar yapıyoruz. Sadece hani rehberlikle ilgili düzenlemeler değil, biliyorsunuz turizm konutlarının düzenlemesi, konaklama tesislerinin belgelendirmesine kadar şu son dönemde birçok yenilik geldi. Tabi bunların adaptasyonu düzenlenmesi, uyum sağlaması bir süreç. Bu süreci de kısa bir sürede Türkiye olarak tamamlayıp rakip olarak gördüğümüz 60 milyon–100 milyon bandında turist alan ülkeler seviyesine ülkemizi getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

 

 

 

 

Kaynak: Sibel Yazıcı