2023 yılının en popüler bebek isimleri ortaya çıktı. Nüfus İstatistiklerini açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK'in verilerine göre 2022'de sadece 2 bebeğe Asel ismi konulurken, 2023 yılında 8 bin bebeğe Asel adı verildi. Erkek bebeklerde ise Alparslan yerini korudu.

Türkiye'de kız çocukları için en çok tercih edilen isimler arasında yer alan Zeynep ismi bu dönem tahtını "Asel"e kaptırdı. 8 bin 114 bebeğe Asel ismi konulurken, 2022 yılında 8 bin 870 kız bebeğe Zeynep ismi verilirken 2023 yılında 7 bin 614 bebek yine Zeynep ismini aldı.

Erkek bebeklerde en çok tercih edilen isimlerin zirvesinde 2022 yılında 8 bin 366 bebeğe, 2023 yılında ise 8,332 bebeğe verilen Alparslan ismi yer aldı.

Kız bebeklere verilen isimlerde Asel ismi Zeynep ve Defne isimleri takip etti.

Kız Isimleri

Erkek bebeklerde ise Yusuf ismi 5,538 defa Göktuğ ismi de 5,361 defa tercih edilen diğer isimler arasında yer aldı.

Erkek Bebek Isimleri

Asel ne anlama geliyor?

Asel ismi, genellikle "bal", "şifa veren bal", "huzur", "muhabbet", "sevgi" anlamlarına gelir. Bu isim genellikle kız çocuklarına verilir ve huzurlu, sevgi dolu ve şifa verici bir kişiliği temsil eder.

Alparslan ismi ne anlama geliyor?

Alparslan isminin anlamı birçok kaynakta şu şekilde açıklanmaktadır:

- Yiğit, cesur ve yürekli kimse.

- Büyük Selçuklu Hükümdarı.

- Afyon şehrinin Haydarlı bucağına bağlı yerleşim yeri.

- Kastamonu şehrinin merkez ilçesine bağlı bir yerleşim yeri.

Sivas’ta başına parke taşı düşen yavru kedi, 7 günlük tedaviyle kurtarıldı Sivas’ta başına parke taşı düşen yavru kedi, 7 günlük tedaviyle kurtarıldı

Editör: Sibel Yazıcı