Bloomberg'ten Hande Berktan'ın haberine göre; Küresel teknoloji endüstrisinde, 2023 yılının başından bu yana 244 bin 342 iş kaybı yaşadı.

Layoffs.fyi tarafından derlenen verilere göre; 1,069 teknoloji şirketinin 244 bin 342 çalışanını işten çıkarttığı 2023 yılının genelinde, işten çıkarmalara neden başlıca etkenler, makroekonomik ortam kaynaklı maliyet düşürme planları, pandemide artan teknik kadrolar ve kârlılığa giden çalkantılı yolda yapay zeka gibi yeni, yıkıcı teknolojiler kaynaklı yeniden yapılanma planları olarak kaydedildi. Süren tedarik zinciri sorunları, enflasyonda hem işletme, hem de tüketici harcamalarını etkileyerek durgunluk korkusuna neden oluyor.

2023 yılı henüz bitmemiş olsa bile Meta, Amazon, LinkedIn, Google, Salesforce, IBM, Microsoft, PayPal, Intel, eBay, Zoom gibi teknoloji devi şirketlerin dışında çok sayıda şirket işten çıkarmalarda önceki yılı solladı. Sektör kaynaklarından edinilen bilgiye göre, teknoloji şirketlerinin çalışanlarını işten çıkarmalarına dair üç temel argümana dikkat çekiliyor.

Pandemide ihtiyaç duyulan kadrolarda kesinti yapılıyor

Teknoloji şirketlerinin aşırı işe alım ve piyasa şartlarına dair sonsuz iyimserlik döneminden sonra rota düzeltmesine girdiğini açıklıyor. Hatırlanacağı üzere, karantina döneminde teknoloji şirketleri bu artışın sonucunda rekor düzeyde kâr sağladı. Çevrimiçi aktivitede yükselen talebi karşılamak için işe alım çılgınlığını ateşledi.

Meta söz konusu dönemde çalışan sayısını yaklaşık 2 katına yükseltmişti. Fakat şirket, 11 bin çalışanı işten çıkaracaklarını açıkladı. İnsanların artık normal rutinlerine dönmesiyle birlikte teknik hizmetlere olan talep geriledi ve yeni işe alınan kişilere olan ihtiyaç azaldı.

Bir diğer neden olarak, ekonomik gerileme ihtimalinin teknoloji şirketlerinin itibarlarını felakete uğratmadan tekrar organize olmaları için bir koruma mekanizması sağladığını belirtiliyor. Kadrolarını aşırı şişiren kimi teknoloji şirketleri maliyetleri kısma planlarında ilk olarak, işgücünde kesintiye gitmeyi tercih ediyor.

VİOP'ta endeks kontratı 25 Temmuz'a düşüşle başladı VİOP'ta endeks kontratı 25 Temmuz'a düşüşle başladı

Yapay zeka kaynaklı işten çıkarımı görülüyor

Üçüncü neden, inovasyonun yönünün ve üretken yapay zeka (AI) gibi araçların ortaya çıkmasının teknoloji şirketlerinin, çalışanlarının becerilerini sorgulamaya teşvik ettiği belirtiliyor. Az fakat sayıları her geçen gün artan kimi teknoloji firmaları, son zamanlarda işçileri işten çıkartmanın nedeni olarak yapay zekayı gösteriyor. IBM CEO'su Arvind Krishna, verdiği bir röportajında, şirketin sonraki yıllarda yerini yapay zekanın alabileceğini düşündüğü insan kaynakları birimleri gibi pozisyonlarda çalışanlar için işe alımları duraklatmayı seçtiğini ifade ediyor.

Dropbox ise yapay zekayı gerekçe göstererek işgücünün yüzde 16'sını, 500 kişiyi işten çıkaracağını açıklamıştı.

İşten çıkarmaların söz konusu dönemde teknoloji şirketlerinin tüm sorunlarına sihirli bir çare olabileceğine yönelik somut bir kanıt yok gibi görünse bile, bu, kısa vadede başvurulacak strateji durumuna geldi. Uzmanlar yakın gelecekte başka işten çıkarmaların olabileceğine inanıyor fakat bu tür tahminlerin teknoloji meraklıları için kötü bir durum anlamına gelmemesi gerektiğini ifade ediyor.

Editör: Deniz Dalgıç