İstanbul Yusupaşa'da yaşayan geçici koruma statüsündeki Suriyeli insan hakları savuncusu Ahmed Katiya'dan 27 Kasım 2023 tarihinde akşam üstü Yusupaşa'daki işyerinden çıktığından beri haber alınamıyor.

Emniyetten çağırıldığı belirtildi

Sığınma Hakları Platformu’ndan yapılan açıklamada, “Ahmed Katie için 30 Kasım 2023’te eşi tarafından kayıp kişi başvurusunda bulunuldu. Ailesi tarafından yapılan bu başvuruda, Katie’nin işyerinden çıkışının görülebileceği kameraların incelenmesiyle, telefon görüşmelerinin ve telefon cihazının takibe alınması da istendi” denildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Edindiğimiz bilgilere göre Ahmed Katie, pazartesi akşamüstü eşine telefonda eve gelmek üzere olduğunu söylemiş. Ancak eve gelmeyince eşi onu tekrar aradığında telefonunun kapalı olduğunu görmüş. Ahmed Katie gözaltına alınmadan önce aynı bölgede çalışan bir akrabasına, kendisinin telefonla aranarak ‘Emniyet’ten çağrıldığını’ söylemiş, ancak nereye gitmesi gerektiğini açıklamamış.

İsrail Eurovision 2024'ten diskalifiye mi oldu? İsrail Eurovision 2024'ten diskalifiye mi oldu?

"Acil inceleme yapılsın"

Ahmed Katie, son zamanlarda maruz kaldığı taciz ve baskılardan dolayı ekim ayının sonunda insan hakları çalışmalarını askıya alma kararı aldığını kamuya beyan etmişti.

Sığınmacı Hakları Platformu olarak Ahmed Katie’nin durumuyla ilgili olarak acil bir inceleme yapılması ve nerede olduğu konusunda ailesine ve kamuoyuna bilgilendirmede bulunulması için gerekli tüm çalışmaların yapılmasını istiyoruz.”

Editör: Deniz Dalgıç