Sigarada düşen kar marjı esnafı zorluyor. Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar, sigarada kar majlarının düştüğüne dikkat çekerek, “Ülkemizdeki en büyük 3'üncü sigara tedarikçisi olan British American Tobacco’nun (BAT) son uygulaması ile sigarada yüzde 4,71 olan kâr marjımızı, malesef yüzde 3,68’e düşmüştür. Biz bayiler olarak bu haksızlığa dur demek adına, 4 Nisan 2024 tarihi itibari ile BAT firmasına ait Kent Drange Blue ürününü satmayarak, şirketin bu kararını protesto ediyoruz” dedi. Esnafın artan giderler ve yapılan zamlar nedeniyle zorlandığını vurgulayan Dündar, “Her geçen gün artan giderlerimiz ve sürekli gelen zamlar ile bayiler olarak iyice çıkmaza girdik” diye konuştu.

28 Mayıs güncel altın fiyatları: Gram altın ne kadar oldu? 28 Mayıs güncel altın fiyatları: Gram altın ne kadar oldu?

“Sigarada kar marjımız düştü”

Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar, ELİPS HABER’e esnafın yaşadığı sıkıntıları kar marjlarının düştüğünü anlattı. Dündar, sigarada kar marjlarının düştüğüne dikkat çekerek, “Ülkemizdeki en büyük 3'üncü sigara tedarikçisi olan British American Tobacco’nun (BAT) son uygulaması ile sigarada yüzde 4,71 olan kâr marjımızı, malesef yüzde 3,68’e düşmüştür. Biz bayiler olarak bu haksızlığa dur demek adına, 4 Nisan 2024 tarihi itibari ile BAT firmasına ait Kent Drange Blue ürününü satmayarak, şirketin bu kararını protesto ediyoruz” dedi. Türkiye genelinde esnafların bu protestoya katıldığını belirten Dündar, “Ülke genelindeki bütün derneklerimizden kararımıza katılan esnaf sayısı artarak devam etmektedir. Zaten çok düşük kâr marjları ile çalışan biz tekel bayileri ve küçük işletmeleri daha da zora sokan bu uygulamadan, BAT geri adım atana dek protestomuza kararlılıkla devam edeceğimizi bilmelerini isteriz” diye konuştu.

“Artan giderler ve gelen zamlarla bayiler olarak çıkmaza girdik”

Artan giderlerine ve yapılan zamlara dikkat çeken Dündar, “Her geçen gün artan giderlerimiz ve sürekli gelen zamlar ile bayiler olarak iyice çıkmaza girdik.  BAT firmasından beklentimiz, alınan bu yanlış karardan vazgeçmeleridir! Şirketin, biz esnaflara hitap ederken kullandığı “Değerli iş ortağımız” deyişinin anlamlı ve samimi olması için aldığı kararlarda biz iş ortaklarını da koruyacak şekilde olmasını beklemekteyiz. Aksi takdirde bizler bu sözde "iş ortaklığından" vazgeçip, protestomuzu BAT firmasına ait tüm ürünleri raflarımızdan kaldırarak devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı.

"Müşterilerimizi mağdur etmek istemiyoruz"

Dündar, sözlerini şöyle tamamladı: 

"Aldığımız bu kararla, müşterilerimizi mağdur etmek istemiyoruz elbet. Aksine, dolaylı yoldan onları da korumuş oluyoruz. Protestomuz zorunluluktan alınan bir eylem kararı olup müşterilerimize anlayışları ve desteklerinden dolayı teşekkür ederiz."

Muhabir: Deniz Dalgıç