Seoul Economic Daily gazetesi; Samsung'un Teksas'taki yeni çip fabrikasında seri üretim planlarını ertelediğini ve bunun ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin yerli yarı iletken arzını yükseltme hedefine bir darbe daha vurabileceğini kaleme aldı.

Samsung yöneticisi Choi Siyoung'un San Francisco'daki bir etkinlikte yaptığı konuşmaya atıf yapılarak, 17 milyar dolarlık fabrikada seri üretimin 2025 yılında başlayacağı açıklandı.

Samsung, 2021'de yatırımı duyurduğunda fabrikanın 2024'ün ikinci yarısında üretime başlayacağını belirtmişti.

Zeren Group, TP Petrol Dağıtım için Zülfikarlar Holding ile sözleşme imzaladı Zeren Group, TP Petrol Dağıtım için Zülfikarlar Holding ile sözleşme imzaladı

Daha önce dev çip şirketi Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. bazı birimlerdeki nitelikli çalışan eksikliğinden dolayı Arizona'daki yeni fabrikasında üretimi 2025 yılına erteleme kararı almıştı.

Dünyanın önde gelen iki çip üreticisinin ABD tesislerindeki erteleme haberleri ABD Başkanı Joe Biden'ın, ABD'de çip üretim kapasitesinin yükseltmesi planları için önemli bir risk oluşturuyor.

TSMC ve Samsung'un planlarında yapılacak revizyonlar, milyarlarca dolar değerindeki yeni tesislerinin fakat sonraki yıl yapılacak ABD başkanlık seçimlerin ardından faaliyete geçebileceği manasına geliyor.

Kaynak: Bloomberg