Ünlü şarkıcı İlyas Yalçıntaş, Ramsay Hunt sendromuna yakalandığını açıkladı. Yalçıntaş'ın hastalığını açıklaması sonrasında Ramsay Hunt sendromu ile ilgili detaylar merak konusu oldu. Peki Ramsay Hunt sendromu nedir ve belirtileri neler? Sizler için derledik...

MEB'den yönetmelik değişikliği: Din kültürü öğretmenlerine öncelik tanınacak MEB'den yönetmelik değişikliği: Din kültürü öğretmenlerine öncelik tanınacak

Ramsay Hunt Sendromu nedir? 

Tıbbi olarak herpes zoster oticus olarak bilinen ramsay hunt sendromu, suçiçeği ve zona hastalığına da neden olan varicella zoster virüsünün kulak çevresi, yüz veya ağızda döküntüye ve yüz felcine neden olduğu bir hastalıktır. Bu hastalık 1907 yılında tanımlanmış olup, adını James Ramsay Hunt isimli Nöroloji uzmanından almıştır.

Çocukken geçirilen suçiçeğine neden olan virüs (Varicella- zoster virüsü) sinirlerde yıllarca hareketsiz şekilde kalabilir. Uykuda olan bu virüsün yeniden etkinleşmesi sonucunda zona hastalığı ortaya çıkar. Bu virüsün yüz sinirlerine yayılması sonucunda Ramsay Hunt Sendromu meydana gelir.

 Ramsay Hunt Sendromu belirtileri neler?

Ramsay Hunt Sendromunun iki ana belirtisinden biri kulağın üzerinde, içinde ve çevresinde sıvı dolu kabarcıklarla ağrılı kırmızı döküntü oluşması, ikincisi ise etkilenen kulakla aynı tarafta yüz felci görülmesidir. Genellikle döküntü ve yüz felci aynı anda ortaya çıkar. Bazen biri diğerinden önce olabilir. Ramsay Hunt Sendromu genellikle yüzünüzün sadece bir tarafındaki sinirleri etkiler. Bu nedenle, yüzünüzün sadece o tarafında semptomlar yaşanır. Bu iki belirtinin dışında görülebilecek diğer semptomlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

Deride ağrılı veziküller (küçük, içi dolu keseler)

Ağızda yumuşak damak erozyonları ve ülserleri,

Tat alma bozukluğu,

Yüz bölgesinde şiddetli ağrı

Ateş,

Gözyaşı akması,

İşitme sorunları, işitme kaybı

Vertigo,

Bölgesel lenfadenopati ( lenf bezinin yapısı ve boyutunun bozulması)

Kulak ağrısı, kulakta çınlama

Bir gözü kapatmada zorluk

Editör: Betül Vural