Brent petrol varil başına 82 doların üzerinde işlem görürken, ABD ham petrolü 78 dolara yaklaştı. Uluslararası Enerji Ajansı, ABD ve Brezilya'daki üretim artışının tahminlerin üzerinde gelmesiyle küresel petrol piyasalarının bu çeyrekte beklendiği kadar sıkı olmayacağını belirtti. Bu, OPEC'in güçlü büyüme eğilimlerini ve sağlıklı temelleri vurgulayan değerlendirmesinden sonra geldi.

Commonwealth Bank of Australia'dan analist Vivek Dhar, iki kurumun farklı görüşlerinin "büyük olasılıkla petrol piyasalarını gergin tutacağını" açıkladı. Dhar, Brent'in bu çeyrekte varil başına ortalama 85 dolar olacağını, talep kaygılarından dolayı 2024 yılının ikinci çeyreğine kadar 75 dolara düşeceğini düşündüğünü belirtirken "UEA'nın görüşü daha uyumlu, ancak OPEC+ arz politikası kilit rol oynayacak" .

Sektör tarafından finanse edilen Amerikan Petrol Enstitüsü, verilere aşina olan kişilere göre, ABD ham petrol stoklarının önceki hafta 1,3 milyon varil yükseldiğini, Cushing, Oklahoma'daki merkezdeki stokların 1,1 milyon varil arttığını açıkladı. AlphaBBL'den gelen rakamlar Cushing'deki genişlemenin işaretini verdi. İki haftalık resmi veriler Çarşamba günü geç saatlerde açıklanacak.

Mega Metal'in halka arzında talep toplama tarihi belli oldu Mega Metal'in halka arzında talep toplama tarihi belli oldu

Petrol, İsrail-Hamas savaşı risk priminin buharlaşması ve talep görünümüne yönelik şüphelerin ortaya çıkmasıyla ekim ayından bu yana keskin bir düşüş kaydedildi, daha sonra Pazartesi'ye kadar olan üç gün içinde artış eğilimine girdi.

Salı günkü yumuşak ABD enflasyon raporu, Fed'in 2024 ortasına kadar faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı yönündeki iddiaları teşvik etti; bu durum petrol talebinin uzun vadeli görünümüne yardımcı olurken doların düşmesine yol açtı.