Özel sektör öğretmenleri, kamudaki öğretmenlerle aynı maaşı almalarını güvence altına alan “taban maaş” düzenlemesinin geri gelmesini talep ediyor. Türkiye’de özel eğitim kurumlarında çalışan eğitimcilerin maaşı büyük oranda ya asgari ücret ya da asgari ücretin biraz üzerinde seyrediyor.

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, Milli Eğitim Bakanlığı önünde taban maaş ve güvenceli çalışma talepleri için basın açıklaması yaptı.

"Öğretmenler sorun batağına çekiliyor"

"Bir sorunlar bataklığına çekilen eğitimin, özel öğretim kurumları alanında çalışan öğretmenler olarak bugün bir kez daha eğitimin kalbi Millî Eğitim Bakanlığı önündeyiz” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi;

 Öğretmeni açlık sınırında ücretlerle yaşamını asgari düzeyde sürdürmeye çalışırken kendisi, denetlemekle sorumlu olduğu kurumları denetlemeyen, alanı patronların sömürüsüne açık hale getiren, öğretmeni bu sömürü alanında yalnızlığa, sahipsizliğe iten bir Millî Eğitim Bakanlığı!

“Taban maaş hakkımızdır”

İlk günden beri bizden çalınanı geri almak için gecemizi gündüzümüze katarak mücadele ediyoruz. Bizden çalınan; bizi asgari yaşam düzeyinden, açlık sınırında ücretlerle yaşamaktan koruyacak olan ‘Taban maaş hakkı'mızdır.

YKS istatistikleri açıklandı YKS istatistikleri açıklandı

“Öğretmen yoksullaştıkça yoksullaştı”

Kurslarda, kolejlerde, kreşlerde, rehabilitasyon merkezlerinde çalışan yüz binlerce öğretmen; o günden bu yana her gün yoksullaştıkça yoksullaştı ve açlık sınırında yaşama gelip dayandı.

“Kamuda çalışan öğretmenin aldığı ücretin üçte birine mahkum ediliyor”

Kamuda çalışan dengi meslektaşının bir ayda girdiği ders sayısının üç katı derse giriyor özelde çalışan öğretmen ve kamudaki denginin aldığı ücretin üçte birine mahkum ediliyor! Öğretmenlik mesleğini bir ücretli köleliğe ve öğretmenleri ucuz iş gücüne dönüştürmek isteyen Millî Eğitim Bakanlığının eğitim politikasıdır budur!

“Öğretmenler ucu iş gücü olamaz”

Öğretmenler, ucuz iş gücü olamaz! Öğretmenlik mesleğinin saygınlığı ayaklar altına alınamaz! Öğretmenin haklarını korumakla sorumlu bir bakanlık; bunun tam tersi yönde politikalarla, personeli olan öğretmeni kurumların sömürü çarkına, rantına kurban edemez!

“Bir eğitim nöbeti başlattık”

Bir eğitim nöbeti başlattık. 26 Mayıs’ta Meclis Millî Egemenlik Parkı’ndan başlattığımız bu nöbeti, 19 günde Türkiye’nin dört bir yanındaki il Millî Eğitim Müdürlükleri, patron dernekleri ve hak gasplarıyla öğretmenleri mağdur eden kurumların önlerine yaydık! Mücadelemiz, karanlıkta görünmeyen geleceğe ışık olacak!

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, basın açıklamasının ardından 1 saat oturma eylemi yaptı.

Muhabir: Sümeyye Aksu / Şevval Dalgıç