Balıkesir'de zincir bir restoranda motokurye olarak çalışan Ata Emre Akman'ın sipariş bıraktığı adresten dönerken önü kesilen E.Ö., tarafından 25 yerinden bıçaklanarak öldürülmesini tepkiler sürüyor. Birçok kentte sosyal medya üzerinden örgütlenen motokuryeler meydanlarda toplanarak, Ata Emre’nin öldürülmesini protesto etti.

Edrine'de 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Parkı'nda toplandılar

Edirne'de yaklaşık 50 motokurye, kontak kapatarak 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Parkı'nda toplandı. Ata Emre Akman'ın öldürülmesini protesto etmek için kontak kapatıp toplanan kuryeler, öldürülen meslektaşları için dua okudu. Kuryeler adına konuşan Recep Baskın, "Bugün burada toplanmamızın amacı canice katledilen Ata Emre Akman kardeşimiz içindir. Bu vesile ile aile ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz. Ruhu şad olsun" dedi.

İstanbul'da imamı okla yaralayan şüpheli yakalandı İstanbul'da imamı okla yaralayan şüpheli yakalandı

“Güvenli çalışma ortamı istiyoruz”

Adana’da sosyal medya üzerinden örgütlenen motosikletli kuryeler, Bülent Angın Bulvarı’ndaki Gençlik Meydanı’nda toplandı. Ellerinde, cinayete tepki gösteren yazıların yer aldığı dövizler taşıyan grup, burada basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklamayı okuyan Yalçın Parmak, 2023 yılında iş kazası nedeniyle 68 motokuryenin öldüğünü, 2024 yılının ilk 4 ayında ise 22 kuryenin hayatını kaybettiğini söyledi. İş kazasının üzerine son günlerde artık iş cinayetleri de eklendiğini söyleyen Parmak, “Bu sadece iş cinayetleri, iş kazası değil. Güvenli bir çalışma ortamı istiyoruz. Biz emekçiyiz, çalmıyoruz, alnımızın akıyla çalışıp evimize helal lokma götürüyoruz” diye konuştu.  

Ankara'da da protesto edildi 

Ankara’da benzer şekilde 5 Kasım 2022'de Ankara'da motokuryelik yaparken trafikte çıkan tartışmada bıçaklanarak öldürülen Gazi Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi Samet Özgül'ün ailesi, Samet Özgül'ün motokurye arkadaşları ile birlikte açıklama yaptı. Özgül'ün gidişatında Etlik iyileşmesi olayı yerinde bir araya gelen aile, yakınları ve motokuryeler, 'Kuryeler ölmesin', 'Katiller aramızda' ve 'Ata Emre ve Samet için adalet' yazılı pankartları taşıyarak slogan attı.

“Artık güvende yaşamak istiyoruz”

Grup adına basın açıklamasını Samet Özgül'ün kardeşi Berna Özgül yaptı. Berna Özgül, kardeşi Samet ve Ata Emre Akman için bir araya geldiklerini belirterek, şunları söyledi:

"İkisi de harçlıklarını yapıştırmak için çalışan üniversite öğrencisiydi. İkisi de motokuryelik alanında çalışıyordu ve maalesef kaybettik de kaybettik. Aile olarak 'Başka Samet Özgül'ler ölmesin' derken böyle bir acıyla karşılaşmak bizi gerçekten derinden tükendi. Buradan, Akman baş sağlığı ve sabırlar Trafikte ışık saçan aracı uyardığı için boğazından bıçaklanarak öldürüldü. En son mahkememizde Halil İbrahim Demirci, indirimsiz müebbet hapis cezasına çarptırıldı, ancak şu anda İstinaf Mahkemesi'nde Mustafa Demirci ve Bülent Açıkgöz 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 28 Haziran 13.30'da Ankara Bölge Adliyesi'nde davamız tekrar başlayacak. Şu anda 20 sabıkası olan Mustafa Demirci serbest kaldı. 6 sabıkası vardı. Ata Emre Akman'ı 25 yerinden bıçaklayarak öldürdük. Bizler ne Ata Emre'yi koruyabildik ne de Samet Özgül'ü. Sabıkalı insanların ellerini kollarını sallayarak gezerken, biz bu ülkelerde nasıl korunacağız? Bu sabıkalı insanlar evlatlarımızı, kardeşlerimizi ve sevdiklerimizi alıyor. Biz bu acıyla nasıl yaşanırız."

Kaynak: Haber Merkezi