Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerin yıkıma yol açtığı Malatya'da afet konutlarının hak sahiplerine teslim edilmesi için çalışmalar hızla sürüyor.

7 katlı bina yıkım sırasında çöktü 7 katlı bina yıkım sırasında çöktü

AFAD'ın gerçekleştirdiği program bünyesinde, depremlerden etkilenen Malatya'nın Yeşilyurt ilçesi İkizce, Kuyulu mahalleleri ile Yeşilyurt ilçesinde etaplar halinde yapımı devam eden ve tamamlanan konutları basın mensupları yerinde gözlemledi.

Çalışmalar hakkında bilgi paylaşan Türker, İkizce bölgesinde 8 bin 799 afet konutu inşaatının sürdüğünü, Malatya'da toplam 14 bin 338 afet konutunun ihalesinin yapıldığını ve inşaatına başlandığını açıkladı.

Türker, olağanüstü bir durum olmazsa yıl sonuna kadar Malatya'da toplam 4 bin 225 afet konutunun afetzedelere tesliminin planlandığını açıkladı.

Biten konutların kura çekimiyle teslim edileceğini kaydeden Türker şunları dile getirdi:

"Bununla birlikte ilimiz genelinde toplam 7 bin 550 kırsaldaki köy afet konutlarının ihalesi yapıldı, 3 bin 550'sinin de inşaatı devam ediyor. Yıl sonuna kadar ümit ediyoruz 1100 tanesinin olağanüstü bir problem çıkmadığı takdirde kuralarını çekip anahtarlarını afetzedelerimize teslim edeceğiz. Afet konutlarının yapıldığı yerler zemini sağlam, kayaç olan yerlerden seçilmiş bulunmakta. Hatta kayalar kırılarak, kırılamayan yerlerde de patlatma yapılarak temel atma işlemlerinin ardından inşaatlara başlandı. Bir kısmının da teslimi aşamasına gelmekteyiz. Hızla çalışmalar devam ediyor."

Kura çekiminde herhangi bir önceliğin olup olmadığı sorusuna Türker, "Bizim için bütün afetzedelerimiz kendi özelinde özel durumlar barındırsa da söz konusu olan afet konutları ve böylesine büyük bir depremin ardından yapılan konutların kurasında herhangi bir ayrım, öncelik düşünülmüyor şu anda. Eşit şartlarda kuralar çekilerek teslim edilmesi planlıyor" cevabını verdi.

"Evden memnunuz"

Yeşilyurt ilçesi Kuyulu Mahallesi'nde yapımı tamamlanan köy evine yerleşen afetzede Ali Seydi Fırat, birinci depremde merkezdeki evleri yıkıldıktan sonra köydeki evlerine geldiğini, ikinci depremde buradaki konutların yıkıldığını söyledi.

Konteynerde yaşadıktan sonra iki ay önce köy evini teslim aldığını kaydeden Fırat, "Allah emeği geçenlerden, Cumhurbaşkanımızdan razı olsun. Buradaki evimiz kerpiçti. Evden memnunuz, çok güzel" diye konuştu.