Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) ekim ayına yönelik "Petrol Piyasası Raporu"na göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) ham petrol üretimi, ekim ayında değişim göstermedi ve 28 milyon 210 bin varil oldu.

Mega Metal'in halka arzında talep toplama tarihi belli oldu Mega Metal'in halka arzında talep toplama tarihi belli oldu

Söz konusu dönemde ham petrol dışındaki diğer konvansiyonel olmayan OPEC üretimi günlük 5 milyon 580 bin varil olarak kaydedildi. Böylece OPEC'in toplam petrol üretimi önceki ay günlük 33 milyon 790 bin varil olarak kaydedildi.

OPEC dışı ülkelerin günlük petrol üretimi bahsedilen dönemde bir önceki aya kıyasla günlük 320 bin varil yükselerek günlük 68 milyon 230 bin varil oldu.

Buna göre, küresel petrol üretimi ekim ayında günlük 320 bin varil yükselerek 102 milyon 30 bin varile çıktı.

Bahsedilen yükselişte, Kanada ve ABD'nin üretimindeki yükseliş etkili oldu. Ekim ayında günlük üretim, bir önceki aya kıyasla Kanada'da 180 bin varil, ABD'de ise 100 bin varil yükseldi.

Raporda, İsrail-Filistin çatışmasının küresel petrol arzını etkilemediği açıklandı.

Petrol talebindeki büyüme yavaşlayacak

IEA'ya göre, küresel petrol talebi, bu yıl önceki yıla kıyasla günlük 2 milyon 400 bin varil yükselişole 101 milyon 960 bin varile çıkacak.

Bahsedilen artışın, ağırlıklı olarak, Çin'in başı çektiği OECD dışı ülkelerden gelmesi bekleniyor.

Eylül ayında günlük 17 milyon 100 bin varil tüketim ile tüm zamanların rekorunu kıran Çin'in, talepteki artışa tek başına günlük 1 milyon 800 bin varil katkı sağlayacağı tahmin ediliyor.

Küresel petrol talebindeki büyümenin sonraki yıl ise yavaşlayacağı bekleniyor. Talebin, 2024 yılında bu yıla kıyasla günlük 930 bin varil yükselişle 102 milyon 890 bin varile çıkması bekleniyor.