Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nden (DEM Parti) adayı Abdullah Zeydan'ın Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazandı. Van İl Seçim Kurulu, yargılandığı mahkemeden Van Belediye Eşbaşkanı Abdullah Zeydan'ın dosyasını istedi. İl seçim kurulu Zeydan'ın 'seçilme yeterliliği olmadan seçildiği' gerekçesiyle mazbataAK Parti adayına verme kararı aldı.

Erdoğan, Sudani ile ortak basın toplantısında konuştu: Irak, stratejik değer atfettiğimiz bir komşumuzdur Erdoğan, Sudani ile ortak basın toplantısında konuştu: Irak, stratejik değer atfettiğimiz bir komşumuzdur

Arvas'ın ailesinden Mehmet Sacit Arvasi, AK Partili adaya tepki gösterdi. Arvasi, sosyal medya hesabı üzerinden yayımladığı videoda "Kürtlerin buna itiraz edeceğini biliyordun. İtiraz ettiği zaman bu adam asker yığacak. Sen Kürtlerin kanının dökülmesi üzerine nasıl sessiz kalırsın" dedi.

Arvas için "Arvasiler'in yüz karası" diyen Arvasi, "Biz 700 yıldan fazladır Kürtlerle birlikte yaşıyoruz. Kürlerin bize saygı gösterdiği kadar kimse saygı göstermedi. Kimse bu kadar fedakarlık yapmadı" diye konuştu.

"Kürtlerin yüzüne nasıl bakacaksın?"

Arvas'ın "kayyım olmak istemiyorum" sözlerini hatırlatan Arvasi, şunları söyledi:

"Bizzat senin avukatın başvuruyor. Sen utanmıyor musun? Kürtlerin yüzüne nasıl bakacaksın? Gerçi onuru olan, arı olan utanılacak bir şey yaptığında insanların yüzüne bakmaz. Ama bu AKP münafıklığı sende bunların hepsini kaldırdı. Kürtlerin bir böcek ve sinek muamelesi görmüş olduğu yerde sen bunlara alet oluyorsun. Sen de şunu söyleyecek bir yürek yok muydu; 'Ben kayyım olmayacağım. Ben, benim önüme konulmuş olan yalı yalamayacağım.' Bu kadar mı açsınız? Kürtlerin buna itiraz edeceğini biliyordun. İtiraz ettiği zaman bu adam asker yığacak. Sen Kürtlerin kanının dökülmesi üzerine nasıl sessiz kalırsın. Kürtler buna sessiz kalsalar, Kürtlerin bütün yerlerine kayyım atayacaklar. Bu kadar aşağılık kumpasın içerisinde nasıl yer aldın. Senden utanıyorum. Millet iradesin sahip çıkmak mecburiyetinde. Bu kanın her damlası senin elindedir.”

Arvasi, "Bu alçaklığa alet olmayacaktınız. Kürtlerin arasında nasıl dolaşacaksın? Ama sen dolaşırsın. Sende onur yok. Sen de vicdan yok. Varsa yoksa para ve makam. Yazıklar olsun sana" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber merkezi