Faaliyetleri geçici olarak durdurulan Fatsa altın madeninde kayma tehlikesi Faaliyetleri geçici olarak durdurulan Fatsa altın madeninde kayma tehlikesi

Haber: Kadir Gürhan

Görevi Süleyman Soylu'dan devraldıktan sonra çetelere, suç örgütlerine ve uyuşturucu kaçakçılarına yönelik önemli operasyonlar yapan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'ya destek her geçen gün artarak devam ediyor. Toplumun önemli bölümü, Bakan Yerlikaya'ya 'Kararlılığınızdan vazgeçmeyin' çağrısında bulunuyor. Desteğin büyümesinden sonra adı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için geçen Ali Yerlikaya ise sorular üzerine, ‘Gündemimizde böyle bir şey yok’  diyerek iddiaları yalanladı.

‘Operasyonları adaylığı için kullanmıyor’

‘Halkın huzuruna bozan kim varsa hiçbirine göz açtırmayın’ talimatını Erdoğan’dan alan Ali Yerlikaya, göreve geldiğinden beri her gün yeni bir operasyona imza atıyor. Yerlikaya’nın isminin İstanbul Belediye Başkan adaylığı için geçmesinden sonra İçişleri Bakanlığı’ndaki ekibin, ‘operasyonların Yerlikaya’nın adaylığı için sürdürüldüğü’ yönünde bir rahatsızlığa yol açabileceği değerlendirildi.

Bu noktada Bakan Yerlikaya’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aday olmayacağını ilettiği, çetelerle ve organize suç örgütleriyle mücadelenin kesintisiz şekilde sürmesini istediği belirtildi. Tabi ki adaylık konusunda son sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan söyleyecek…

İstanbul’daki ‘Karadeniz lobisi’ aday belirlenmesinde etkili

AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Başkan adayı konusunda kaynaklar, İstanbul’daki Karadeniz lobisine ve bu lobinin gücüne dikkat çekiyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmış; Ali Müfit Gürtuna, Recep Tayyip Erdoğan, Kadir Topbaş ve Ekrem İmamoğlu gibi isimler Karadenizli. 2019 seçiminde AK Parti, Erzincanlı olan son Başbakan Binali Yıldırım’ı aday göstermiş; bu durum başka etmenlerle birleşince Yıldırım, İmamoğlu’na karşı seçimi kaybetmişti.

Bu seçimde de İstanbul’da etkili olan Karadenizlilik yaklaşımının AK Parti’nin adayını belirlemede etkili olacağı ifade ediliyor. Adı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için geçen Ali Yerlikaya’nın Konyalı olmasının dezavantaj olabileceği belirtiliyor. Sırf bu nedenle AK Partili birçok seçmenin İmamoğlu’na oy verebileceği iddia ediliyor.

İstanbul için Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan’ın ismi öne çıkıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Karadenizli mevcut belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’nun karşısına yine bir Karadenizli ismi çıkarmayı planladığı belirtiliyor. Bu noktada Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan’ın adı dillendiriliyor. Daha önce TOKİ Başkanlığı yapmış olan Turan’ın Trabzonlu olması adaylık iddiasını güçlendiriyor. Turan, aynı zamanda İstanbul’da depreme karşı kentsel dönüşüm çalışmalarında da TOKİ tecrübesiyle öne çıkıyor. Turan’ın isminin yıpranmasın diye son ana kadar öne sürülmediği ifade ediliyor.

Son anket İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’yı işaret etti

Yerel seçimlere doğru gidilirken, anket şirketleri de araştırmalarını yoğunlaştırdı. AK Parti’nin yaptırdığı ankette vatandaşlara, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı kim olmalı?" sorusu yöneltildi. 1-3 Aralık 2023 tarihleri arasında İstanbul’da oy kullanacak olan 2466 katılımcı ile telefonla mülakat yöntemi ile yapılan araştırmada İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın ismi öne çıktı. Katılımcıların Yüzde 45.4’ü Ali Yerlikaya’ya oy vereceğini, yüzde 41.1’i oy vermeyeceğini, 13.5’i ise kararsız olduğunu söyledi. Ali Yerlikaya’yı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki dönem Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Murat Kurum, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu ile İçişleri eski Bakanı Süleyman Soylu takip etti.

Editör: Kadir Gürhan