Çin'de tüketici harcamaları ekim ayında beklentilerin üzerinde kaydedildi.

Veriler Çinli yetkililerin yeni yılda toparlanmayı desteklemek amacıyla daha çok teşviki değerlendirirken dünyanın en büyük ikinci ekonomisine gerekli desteği sağlayan bir tablo ortaya koydu.

Borsa günün ilk yarısında geriledi Borsa günün ilk yarısında geriledi

Resmi verilere göre; Çin'de perakende satışları, ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7,6 arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistleri artışın yüzde 7 olmasını bekliyordu. Eylül ayında Çin'de perakende satışlar yüzde 5,5 yükselmişti. 2023 yılının ilk 10 ayı itibarıyla perakende satışlarda yıllık artış yüzde 6,9 ile beklentilere paralel kaydedildi.

Sanayi üretiminde ılımlı bile olsa ekim ayında hızlanma kaydedildi. Buna göre ekim ayında Çin'de sanayi üretimi bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,6 yükseldi. Beklenti artışın yüzde 4,5 olması yönündeydi. Eylül ayında ise Çin'de sanayi üretimi yıllık yüzde 4,5 büyüme göstermişti.

Verilerin ayrıntılarına bakıldığında; durgunluk işareti veren başlıkların olduğu kaydedildi. Sabit varlık yatırımlarındaki büyüme 2023 yılının ilk 10 ayında yüzde 2,9'a gerileyerek tahminlerin ve eylül ayına kadar olan dönemin altında kaydedildi. Gayrimenkul yatırımlarında bozulma görüldü.

Union Bancaire Privee Kıdemli Asya Ekonomisti Carlos Casanova, "Çin ekonomisi Ekim ayında daha geniş bir yavaşlamaya ilişkin korkuları önlemiş görünüyor. Bununla birlikte, şeytan ayrıntıda gizlidir" dedi. Gayrimenkul yatırımlarındaki durgunluğa işaret eden ekonomist emlak sektöründeki borçların tekrar yapılandırılmasına dair resmi stratejilerin çözüme kavuşturulmasının birkaç yıl alacağını sözlerine ilave etti. Casanova "Yurtiçi duyarlılık ve konut talebine ilişkin endişeleri gidermek için politika desteğine hala ihtiyaç var" yorumunda bulundu.