'OSB ve Endüstri Bölgelerinin Elektrik Piyasası Faaliyetlerine İlişkin Yönetmelik' yayımlandı 'OSB ve Endüstri Bölgelerinin Elektrik Piyasası Faaliyetlerine İlişkin Yönetmelik' yayımlandı

Türkiye’de dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için gerekli asgari harcama tutarı açlık sınırı olarak kabul ediliyor. Yoksulluk sınırı ise eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma, ulaşım gibi giderlerle birlikte bir ailenin yapması gereken harcama tutarı. Bu koşullarda 11 bin 402 lira asgari ücretle geçinmeye çalışan milyonlar her geçen gün daha da zorlanıyor.

Türkiye’deki açlık ve yoksulluk riski büyümeye devam ediyor

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan çıkacak kararı beklerken, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun aralık dönemi verilerine göre Türkiye’deki açlık ve yoksulluk riski büyümeye devam ediyor. Verilere göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı aralık ayında 835 lira daha artarak 16 bin 483 liraya kadar yükselirken, yoksulluk sınırı da 47 bin lira sınırına yaklaştı.  Açlık sınırı 2023 yılının tümünde 7 bin 424 lira, yoksulluk sınırı da 20 bin 713 lira arttı.

Editör: Sümeyye Aksu