Mardin’in kırsal mahallesinde sokağa çıkma yasağı kaldırıldı Mardin’in kırsal mahallesinde sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Halkların Demokratik Partisi (DEM), bu haftaki TBMM Grup Toplantısında 21 Şubat Anadil Günü dolayısıyla Süryanice, Arapça, Lazca ve Ermenice konuşmalar yaptı. Mardin Milletvekili George Aslan Süryanice, Saliha Aydeniz de Kürtçenin Kirmançkî lehçesinde konuşma yaptı. Ardından da Samandağ doğumlu gazeteci ve siyasetçi Bereket Kar katılımcılara Arapça, Zeyno Baran Lazca, Murat Mıhçı da Ermenice seslendi.

Bugün dünyada yaklaşık 7 bin dilin konuşulduğunu aktaran DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan,  “Bunlardan yüzde 90’nı devletlerin asimilasyon politikaları nedeniyle kayboldu. Türkiye’de 100 yıl önce 20 dil konuşuluyordu. Ancak bunlardan 18’i kayboldu. Bir yazar, ‘Anadilim, benim derimdir ve diğer diller ise giysilerimdir’ der. Biz de diyoruz ki anadilimiz sadece derimiz değil, ruh ve canımızdır” dedi.

“Üniversitelerde Kürtçe bölümler açtı”

“Türkiye kurulduğundan bu yana Kürtçe üzerindeki baskılar bitmedi” ifadesini kullanan Bakırhan, “Lazca, Süryanice, Çerkezce ve diğer birçok dil ortadan kaldırıldı. Türkiye yüz yıl içerisinde dil mezarlığına dönüştü. Halen zindan duvarlarında ‘Türkçe konuş çok konuş’ yazılıyor. Ancak direnişle dilimiz bugünlere kadar geldi. Üniversitelerde Kürtçe bölümler açtı. Öğrenciler okulu bitirdi ancak atamaları olmadı. Seçmeli dersler başladı, TRT Şeş adında bir televizyon açtılar. Ancak burada sabahtan akşama kadar Kürtçeye hakaret ediyorlar. Kürtçesiz bir Kürt oluşturmak istiyorlar” ifadelerini kullandı.

Bakırhan, “Yaşamın her alanında dilimizle konuşmalıyız. Dilimizi varlığımız olarak görmeliyiz. Önümüzde yerel seçimler var. Belediyeleri kayyımlardan aldığımız zaman yine çok dilli belediyeciliği hayata geçireceğiz. Dilimiz kırmızı çizgimizdir. Sözümüzdür; bu zalimler neyi bozmuşsa, biz daha iyisini yapacağız. Kürtçe kurs ve kreşler açacağız. Seçmeli derslere karşı değiliz. Ancak 21'inci yüzyılda bu tartışmalarda utanç duyuyoruz; Bir gülle bahar gelmez. Anadil insan hakkıdır. Biz Kürtçenin resmi dil olmasını istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi