Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat IşıkhanPlan ve Bütçe Komisyonu toplantısında kendisine yöneltilen soruları cevapladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2024 yılına ait bütçesinin görüşüldüğü toplantıda, Işıkhan'a "Aşırı yoksulluk içinde yaşayan kişi sayısı kaç?" diye sordu. Bakan Işıkhan, bu soruya şöyle yanıt verdi: “Aşırı yoksulluk veya açlık sınırı içinde yaşayan kişi bulunmamaktadır.”

“Ülkemizde aşırı yoksulluk veya açlık sınırı içinde yaşayan kişi bulunmamaktadır”

Gürer'in sorusuna yazılı yanıt veren Işıkhan, Türkiye'de asgari ücretin 11 bin 402 lira olduğuna işaret ederek, “Ülkemizde, asgari ücret net 11.402,32 TL olup; bu kapsamda çalışıp aşırı yoksulluk veya açlık sınırı içinde yaşayan kişi bulunmamaktadır” dedi.

Borsa günün ilk yarısında geriledi Borsa günün ilk yarısında geriledi

“Çıraklar ve stajyerler istihdamda kabul edilmektedir”

TÜİK’in her ay açıkladığı Hanehalkı İşgücü Anketi sonuçlarında kullanılan istihdam tanımının uluslararası standartlara uygun olduğunu ifade eden Bakan Işıkhan, yevmiyeli, ücretli, maaşlı, kendi hesabına, işveren ya da ücretsiz aile işçisi olarak referans dönemi içinde en az bir saat bir iktisadi faaliyette bulunan kişilerin istihdamda sayıldığını açıkladı.

Bakan Işıkhan, “Diğer nedenlerle referans haftasında işlerinin başından olmayan kişiler 3 ay ve daha kısa süre içinde işlerinin başına geri döneceklerse istihdamda kabul edilmektedir” dedi.

Işıkhan “Üretici kooperatifi üyeleri ile mesleki bilgilerini artırmak amacıyla (çırak, stajyer vb.) bir işletmede çalışanlar belirli bir menfaat (maaş, emekliliğe ilişkin sosyal sigorta prim ödemesi, cep harçlığı vb.) elde ediyorlarsa istihdamda kabul edilmektedir” diye konuştu.