António Costa kimdir? António Costa nereli ve kaç yaşındadır? Sorularının cevabı merak ediliyor. António Costa’nın kim olduğu merak ediliyor. Arama motorlarında António Costa kimdir? António Costa kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Sorgulamaları yapılıyor. António Costa’nın biyografisini haberimizde derledik.

Spor Smart | Fenerbahçe - Lugano maçı canlı izle Spor Smart | Fenerbahçe - Lugano maçı canlı izle

António Costa kimdir?

António Luis Santos da Costa, 17 Temmuz 1961 tarihinde Lizbon'da doğmuş bir Portekizli politikacıdır. Kendisi Lizbon'un eski belediye başkanıdır ve 26 Kasım 2015 tarihinden itibaren Portekiz Başbakanı olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Sosyalist Parti'nin genel sekreteridir.

Eğitimini Lizbon Üniversitesi'nde hukuk ve siyaset bilimi alanlarında tamamlamıştır. Ayrıca Portekiz Katolik Üniversitesi Avrupa Enstitüsü'nde Avrupa çalışmaları konusunda uzmanlaşmıştır. Hukuk alanında avukatlık yapmıştır. Evli olup iki çocuk sahibidir. 1982 yılında Lizbon Belediye Meclisi üyeliğine seçilmiş ve bu görevi 1993 yılına kadar sürdürmüştür. 1993 yılında Loures Belediye Meclisi üyeliğine seçilmiştir. 1991 yılında milletvekili seçilmiş, 1995 seçimlerinin ardından António Guterres'in başkanlığındaki hükümette parlamento işlerinden sorumlu devlet sekreteri olarak görev almış, 1997 yılında bu görevi bakanlık seviyesine yükseltmiştir. 1999 seçimlerinin ardından 2002 seçimlerine kadar adalet bakanı olarak görev yapmıştır. 2004 yılında Avrupa Parlamentosu'na seçilmiş, 2005 yılında İç Yönetim Bakanı olmuş, 2007 yılında Lizbon Belediye Başkanlığı'na aday olduğu için bu görevden istifa etmiş ve 2007 belediye seçimlerini kazanmıştır. Partisi 17 üyelikten 6'sını kazanmış olmasına rağmen mutlak çoğunluğu elde etmiş ve belediye başkanı olmuştur. 2009 seçimlerini tekrar kazanarak 9 üyelik elde etmiş ve mutlak çoğunluğu sağlamıştır. 2013 yılında ise 11 üye elde etmiştir. 2014 yılında Sosyalist Parti'nin genel sekreterliği için aday olmuş ve Eylül 2014'te Sosyalist Parti'nin önde gelen isimlerinin (eski cumhurbaşkanı Jorge Sampaio, eski meclis başkanı António de Almeida Santos, şair ve siyasetçi Manuel Alegre ve eski adalet bakanı José Vera Jardim) desteğiyle Kasım 2014'te genel sekreter olarak seçilmiştir. 26 Kasım 2015 tarihinde kurulan Sosyalist hükümetin başbakanı olmuştur.

Editör: Ateş Çatıkkaş