Ankara Emniyet Müdürlüğü, sosyal medya hesabından 15 Temmuz 2016’da Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisinde Fethullah Gülen cemaati üyesi olduğu ifade edilen askerlerin başlattığı darbe girişimi ile ilgili bir paylaşım yaptı. Ardından tweet silindi.

Gazeteci Alican Uludağ, Emniyetin 15 Temmuz ile ilgili "O hain geceyi unutmadık, unutturmayacağız" tweetini, "Anayasa Mahkemesi'ne mesaj veriliyor" eleştirileri sonrasında sildiğini iddia etti. 

Emniyet tweeti bir kaç saat sonra yeniden paylaştı. 15 Temmuz gecesine ait güvenlik kamera görüntülerinde, bina girişi TOMA’lar ile kapatılıyor. Daha sonra kapalı haldeki yol saat 00.21'de TOMA'ların darbe girişiminde bulunan askerlerin kullandığı tanklar tarafından itilerek açılmaya çalışılıyor. Tank ile 2 TOMA'nın karşı karşıya kaldığı anlarda yoğun silah sesleriyle birlikte çatışma başlıyor. Vatandaşların ve polislerin, darbecilerin karşılarında durmaları da kayıtlarda yer alıyor.

Yargıtay'ın tutuklu milletvekili Can Atalay hakkında hak ihlali kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması ve Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesi için TBMM'ye bildirim göndermesi hukukçuları ayağa kaldırmıştı. Muhalefet partilerinin liderlerinden Yargıtay'a tepkiler yükselirken, AKP-MHP ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum'dan Anayasa Mahkemesi'ni hedef alan açıklamalar yapılmıştı.

Doğan Alemdar kimdir? Doğan Alemdar kimdir?

Editör: Kadir Gürhan