Bakan Şimşek'ten KKM açıklaması: Ciddi mesafe aldık Bakan Şimşek'ten KKM açıklaması: Ciddi mesafe aldık

Aksa Enerji'den yapılan açıklamaya göre, Aksa Enerji 8 ülkedeki 13 santral yatırımıyla 2 bin 700 megavattan fazla kurulu güce sahip bulunuyor.

Aksa Enerji, grup şirketlerinden Aksa Global Investments B.V.'nin bağlı ortaklığı NDAR Energies SA’nın Senegal’in Saint Louis şehrine 255 megavat kurulu güçte yeni bir doğal gaz kombine çevrim santralinin finansmanı, kurulması, işletilmesi ve sahip olunmasına yönelik çalışmalara başladı.

Aksa Enerji, NDAR Energies SA'nın hali hazırda Senegal Cumhuriyeti'ne ait elektrik kurumu Senelec ile imzalanmış olan 25 yıllık avroya endeksli sözleşmenin tarafı olduğu ve bu sözleşme kapsamında kurulacak santralde üretilen elektriğin 25 yıl süreyle avroya endeksli fiyattan garantili olarak Senelec'e satışının gerçekleştirileceğini Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden paylaştı.

Aksa Enerji 2015'ten bu yana Afrika'da enerji faaliyetleri yapıyor

Gana, Mali, Madagaskar ve Kongo’dan sonra Afrika kıtasındaki açılımına Senegal ile devam eden Aksa Enerji, gerçekleştireceği bu yatırımla Senegal'in kendi ürettiği doğal gazdan elektrik üreten ilk santral projesine imza atacak.

Üretim portföyünde coğrafya ve kaynak çeşitliliğini artırmayı öncelikleri arasında konumlandıran Aksa Enerji, 2015'ten bu yana Afrika'da gerçekleştirdiği enerji santrali yatırımlarla kıtanın kalkınmasına güç veriyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Cemil Kazancı, Aksa Enerji’nin globalleşme yolculuğuna başladığı Afrika kıtasının şirketin "Sürdürülebilir Yüksek Büyüme" ve "Globalleşme" stratejisinin önemli bir bileşeni olduğunu kaydetti.

Uluslararası araştırmalar 2025'te Afrika'nın nüfusunun Çin ve Hindistan’ı geride bırakacağını ifade eden Kazancı, "2040 yılına kadarki süreçte de dünya nüfusuna eklenecek her iki kişiden birinin Afrika kıtasından olacağını gösteriyor. Biz Aksa Enerji olarak Afrika’nın enerji arz güvenliği ihtiyacını erken evrede keşfedip 2017 yılında Gana santralimizle ticari üretime başladık. Bugün Afrika kıtasında dört ülkede kurulu 546 megavat kapasitemiz bulunuyor. Gana Kumasi ve 2026 yılı içerisinde ticari üretime başlamayı planladığımız Senegal Saint Louis yatırımlarımızla Afrika kıtasındaki kurulu gücümüzü iki kat artırarak 1,151 megavat seviyesine çıkaracağız. Senegal’de bu önemli projeye başlamaktan ve Senegal devletinin bize duyduğu güvenden büyük gurur duyduk. Teknolojimiz, deneyimimiz ve yetkin insan kaynağımız ile bu projeyi en iyi şekilde sonuçlandıracağımıza inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Kazancı, Aksa Enerji’nin Senegal’in Saint Louis şehrinde kurup, 25 yıl süreyle işleteceği doğal gaz çevrim santralinin, ülkenin kendi ürettiği doğal gaz ile elektrik üreteceği ilk santral olacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Aksa Enerji olarak gerçekleştirdiği yatırımlarla enlere ve ilklere imza atıyor, milli kaynakların verimli kullanımına verdiğimiz destekle ülkelerin kalkınmasına somut katkı sunmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Santral operasyonlarını sürdürdükleri her coğrafyada gerçekleştirdikleri yatırım ve yerel istihdama verdikleri önemle kalkınmaya destek oluyoruz. Aksa Enerji olarak faaliyet gösterdikleri tüm coğrafyalarda sosyal sorumluluk projeleriyle de insana dokunuyoruz. Küresel ölçekte ülkelerin enerji arz güvenliklerine ve enerji dönüşümlerine katkı sunabilecek projeleri yakından takip ediyoruz."

Kaynak: AA