TESK'ten emekliler için yeni talep: Emekli çalıştıran işyerlerine prim desteği devam etsin TESK'ten emekliler için yeni talep: Emekli çalıştıran işyerlerine prim desteği devam etsin

Milyonlarca ev sahibini ilgilendiren gelir vergisi istisnası 2024 yılı için netleşti. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) açıklamasına göre mesken kira gelirlerinde gelir vergisi istisnası 2024 yılı için 33 bin lira olarak belirlendi.

Böylece evini kiraya vermiş kişiler bir yıl boyunca 33 bin liranın altında kira geliri elde etmişse herhangi bir gelir vergisi ödemeyecek.

Bununla birlikte 33 bin liranın üstünde gelir elde etmişse 33 bin lira istisna sayılacak ve üstünde kalan rakam vergilendirilecek.

Kiracı olanlar kira ödemelerini elden ya da para transferi ödemesi olarak değil, banka aracılığıyla IBAN'a "Kira ödemesi" olarak göndermesi gerekiyor. Aksi halde yasa dışı işlem yapıldığı için cezalarla karşı karşıya kalacaklar.

Ayrıca vergi kaçırma suçundan dolayı farklı yaptırımlarla karşılaşılabilecekler.

Kira geliri beyannamesi verirken konuta yöbnelik yapılan tüm masraflar vergiden düşülebilir. Faturalı olan tüm evrakları saklayıp ilerde istenmesi durumunda beyan etmeniz yeterli olacak.

Kaynak: Dünya