Yasin Hayal kimdir? Yasin Hayal nereli ve kaç yaşındadır? Sorularının cevabı merak ediliyor. Yasin Hayal’in kim olduğu merak ediliyor. Arama motorlarında Yasin Hayal kimdir? Yasin Hayal kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Sorgulamaları yapılıyor. Yasin Hayal’in biyografisini haberimizde derledik…

Yasin Hayal kimdir?

Yasin Hayal (d. 1981, Trabzon) Trabzon'daki bir McDonald's restoranını bombaladığı gerekçesiyle 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılan bir sabıkalıdır. Bir süre sonra Ermeni gazeteci Hrant Dink suikastında Ogün Samast'ı cinayete azmettirdiği gerekçesiyle mahkemeye çıkarılmış ve ağırlaşıtırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmıştır.

Yasin Hayal, 1981'de Trabzon'da doğdu.[3] 1996 yılında da Adıyaman Menzil grubuyla birlikteliği olmuş. Bu grupla 2 ay kadar Trabzon’un Orta Hisar Mahallesi, Kültür Müdürlüğü karşısında bulunan çıkmaz sokak içinde toplanmıştır. 17 yaşında Edebiyat öğretmenini darp etmiştir. Yasin Hayal ismini basına ilk kez 1998'de işlediği bir suçla duyurdu; Hayal, futbol oynadığı Trabzon DSİ Spor ‘da, takımın antrenörlüğünü yapan Sinan Akçay adlı teknik adamı, iki arkadaşıyla birlikte hastanelik edene kadar dövdü ve işlediği bu suç yüzünden basında yer aldı. Darpe uğrayan Sinan Akçay'ın elmacık kemiği çatlamış ve kolu kırılmıştı. Yasin Hayal, 1999'da liseyi bitirince Büyük Birlik Partisi'ne bağlı, adı daha sonra Alperen Ocakları'na çevrilen Nizamı Âlem Ocakları'na katılmıştır.

Sabıkaları:

Hrant Dink suikastı

Daha fazla bilgi: Hrant Dink suikastı

Hayal, Hrant Dink'in katili Ogün Samast ile 19 Ocak 2007'de bağlantıya geçti. Samast'a cinayet fikrini verdi, ayrıca suikast işi için ona para desteğinde bulundu, ona bir tabanca ve mermi dolu bir şarjör verdi. "Agos" gazetesinin genel yayın yönetmeni Hrant Dink, 19 Ocak 2007'de İstanbul'da Agos binasının önünde, güpegündüz tabancayla arkasından ateş edilerek öldürüldü.

Hrant Dink suikastının planlayıcıları arasında olduğu anlaşılan Erhan Tuncel’in, Hrant Dink’in Yasin Hayal tarafından öldürüleceğini Şubat 2006′da Trabzon Emniyet Müdürlüğündeki Muhittin Zenit'e bildirdiği belirlendi. Trabzon Emniyet Müdürlüğünün emirleri yüzünden Muhittin Zenit, Hayal'ı tutuklamadı.

Başlangıçta Hayal masum olduğunu ve cinayetin işlendiği gün İstanbul'da olmadığını iddia etti; ancak telefon kayıtları suikastın olduğu gün İstanbul'da olduğunu kanıtladı. Yasin'in bu davadaki avukatı, daha sonradan Ergenekon kapsamında tutuklanan Fuat Turgutdu. Büyük Birlik Partisi, Yasin'in mahkeme masraflarını karşıladı; bununla birlikte partinin genel başkanı Muhsin Yazıcıoğlu partisiyle Ergenekon olayları arasında bağlantı olmadığını sert bir şekilde dile getirdi.

Orhan Pamuk akıllı olsun akıllı! ”

Yasin Hayal'in tutuklanışı sırasında Orhan Pamuk'u tehdidi

Hayal son duruşmasında Dink'in karısı Rakel'e sataştı ve son duruşmada alınan karara göre Hayal'ın ağırlaşıtırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Ağustos 2008'de Yasin'in kardeşi Osman Hayal, teşvik nedeniyle gözaltına alındı.

Ekim ayında, Cumhuriyet savcıları Selim Berna Altay ve Fikret Seçen tarafından hazırlanan iddianamede Osman Hayal hakkında, "adam öldürmeye iştirak" ve "yasa dışı örgüte üye olmak" suçlarından 22.5 ile 35 yıl arasında hapis talep edildi.

McDonald's bombalanması

Hayal 24 Ekim 2004'te Trabzon'daki bir McDonald's restoranını, Ramazan sırasında yiyecek sattığı nedeniyle bombaladı ve bombanın tesiriyle bir bacağı yaralandı. Olay mahallini ceketini bırakarak terk etti. Yasin'in annesi Huri Hayal şu ifadeyi verdi: "“24 Ekim Pazar günü Yasin, öğle namazını kıldıktan sonra evden ayrıldı. Aynı gün akşam eve geldi. Beraber iftar açtık. Ertesi gün öğle saatlerinde yeniden evden çıktı. Akşam iftara geldi. İftardan sonra bu akşam üniversiteli bir arkadaşımda kalacağım diyerek evden ayrıldı.” Polis epey bir süre Hayal'in ailesini sorgulamadı. Bir süre sonra Yasin Hayal yakalandı ve 6 yıl 8 ay hapse mahkûm edildi.

Enver Salih Dinçer kimdir? Enver Salih Dinçer kimdir?

Yasin Hayal, yüksek mahkemenin "yaralanmaların toplu olarak incelemesi" kararı üzerine 23 Eylül 2008'de tekrar mahkemeye çıkmak istedi. Ancak mahkemeye gitmediği için yazılı ifadesi kaldığı Tekirdağ Hapishanesi’nden alındı.