Tevfik Göksu'nun yerine geçen isim belli oldu Tevfik Göksu'nun yerine geçen isim belli oldu

Artı Gerçek’in haberine göre, Van'da seçimi kazanan Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının (seçilme hakkı) mahkeme eliyle hukuka aykırı şekilde alınması, siyasi partilerin, baroların ve kitle örgütlerinin tepkisine neden oldu. DEM Parti'den "Partimizin eksikliği yok, herhangi bir boşluk bırakılmadı" açıklaması yapıldı. Van İl Seçim Kurulu'nun Zeydan'ın memnun hakkının geri alınması sonrası harekete geçtiği ortaya çıktı. Van seçim kurulu mazbatayı AK Parti adayına verme kararı verdi.

Karar oy çokluğuyla alındı

Oy çokluğu ile alınan kararda, Zeydan'ın 'seçilme yeterliliği olmadan seçildiği' gerekçesiyle mazbatayı AK Parti adayına verme kararı alındı.

Abdullah Zeydan Belge

Ne olmuştu?

DEM Parti'nin açıklamasına göre, 29 Mart 2024 Cuma günü mesai bitimine beş dakika kala, Adalet Bakanlığı idari bir karar ve yazıyla, 2022 yılında memnu haklarını alan ve tüm yasal denetimlerden geçen Zeydan’ın memnu haklarına itiraz etti.

Mahkeme aynı gün kesinleşmiş memnu hak kararını geri aldı ve memnu hak talebini reddetti. Karar henüz kesinleşmeden, itiraz ve temyiz hakkı kullanılmadan da YSK'ye bildirimde bulundu.

YSK daha önceden, DEM Parti'nin Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan'ın adaylığını onaylamıştı. DEM Parti Van'da seçimi ise yüzde 55,48'le kazandı.  

Kaynak: Haber Merkezi