Futbolseverlerin heyecanla beklediği Avrupa Futbol Şampiyonası grup karşılaşmaları TRT 1 ekranlarından canlı yayınlanıyor. TRT frekans ayarlama EURO 2024 mücadelesi ile sporseverlerin araştırdığı konulardan biri.  Türksat, Digiturk, D-Smart, Kablo TV, Tivibu platformlarında yer alan TRT1 frekans ayarları değişiklik gösteriyor. Peki, TRT1 nasıl canlı izlenir, frekans ayarı nasıl yapılır, kaçıncı kanalda?

TRT 1 Canlı Yayın

TRT 1 frekans bilgileri

TÜRKSAT 4A

Frekans 11794

Polarizasyon V(Dikey)

Sembol Oranı 30000

FEC ¾

TRT 1 şifresi nedir?

TRT 1'in (Türkiye Radyo Televizyon Kurumu) zaman zaman şifreli yayın yapmasının nedeni yayın hakları gereğiyle gerçekleşmektedir. Bazı spor müsabakaları, filmler veya özel etkinliklerin yayın hakları ulusal sınırlarla sınırlıdır. Bu nedenle, TRT 1 bu tür içerikleri yayınlarken sadece Türkiye sınırları içinde izlenmesini sağlamak için şifreleme kullanabilir. EURO 2024 maçlarının diğer ülkelerden de adil rekabet politikasıyla izlenmesi için UEFA tarafından alınan kararla TRT frekans şifre bilgileri turnuva boyunca değiştirilmiştir.

TABİİ nedir?

TRT'nin uluslararası dijital platformu tabii platformu Türkçe, Arapça, Urduca İspanyolca ve İngilizce olmak üzere 5 farklı dilde yayın yapıyor. tabii, aksiyondan komediye tarihi dramadan animasyona kadar birçok orijinal içeriğe ev sahipliği yapıyor. Modern Doğu Masalları, Koyu Beyaz, Son Gün, Kapı, Hay Sultan, Şanzelize Düğün Salonu, Derin Mor, Mevlana Celaleddin-i Rumi, Küçük Dahi İbn-i Sina, Akif, Şebeke, Adalet, Aşkımız Yeter, Dayton ve Yangın Günleri dahil olmak üzere toplamda 184 yeni bölüm ile 30'un üstünde proje yer almakta. Ayrıca çocuklar için animasyon içerikleri de platformda kendine yer alıyor. Aynı şekilde TRT'nin sevilen yapımları da platformda mevcut.

TRT

TRT 1 Türkiye’nin kamusal yayın yapan ilk televizyon kanalıdır. Birçok sanatçıya ev sahipliği yapan kanal, yayınladıkları yapımlarla da izleyicilerin beğenisini kazanmaktadır. Kanalın yayın akışı içerisinde birçok farklı yapıma yer verildiğinden her kesimden insan kendine kanalda yer bulabilmekte. Kaliteli ve eğlenceli yapımların yanı sıra bilgilendirici belgesellere de sıklıkla yer verilmektedir.

TRT 1 Ne Zaman Kuruldu?

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu yani TRT, 1961 Anayasasının 121. Maddesine göre 1 Mayıs 1964 tarihinde kurulmuştur. Yayın hayatına ilk olarak radyo kanallarıyla başlayan kanal daha sonra Ekim ayında televizyon yayınlarına başlayabilmek için teknik personel alımı için ilan açmıştır. 13 Haziran 1966 tarihinde ise ilk kapalı ve devre televizyon yayını için Ankara’da çalışmalara başlanmıştır.

Tarihler 1966 yılının Ağustos ayını gösterdiğinde ise TRT 1 kapalı devre televizyon eğitimi yayınlarına başlamıştır. 1967 yılının 16 Ocak tarihinde ise TBMM Bütçe Komisyonu üyeleri için özel bir kapalı devre televizyon yayını yapıldı. Çalışmalarına hız kesmeden devam eden kanal 1967 yılının sonuna doğru VISNES ve AP ajansı ile görüşerek anlaşma yapılmasına karar verdi.

Çetin Özataç kimdir? Çetin Özataç kimdir?

TRT 1 Ankara Televizyonu 31 Ocak 1968 tarihinde deneme yayınlarına başlamış ve bir sonraki ay ilk canlı yayınını Şair Evlenmesi televizyon oyunu ile gerçekleştirmiştir. Yıllar içerisinde gerekli çalışmalarını tamamlayarak il il yayın hayatına başlayan kanal, birçok önemli yapımlara da ev sahipliği yapmıştır.

Kaynak: Haber Merkezi