Betül Nur Yılmaz 2023 yılında FIFA kokartı takmaya hak kazanan hakemler listesinde yer aldığı günden itibaren yönettiği maçlarla en iyi kadın hakem listesinde ilk 8’e girdi. Ancak FIFA kokartı hamile olduğu gerekçesiyle iptal edildi.

Birgün’den Onur Durmuş’un haberine göre, 2023 yaz aylarında FIFA’nın talebi doğrultusunda Belçika’da gerçekleşecek bir turnuva için davet alan Betül Nur Yılmaz, Belçika’ya giderek müsabakalar öncesi yüksek şiddetli antrenmana katıldı. Antrenman sırasında rahatsızlanan Yılmaz’ın yapılan sağlık taramasının ardından hamile olduğu anlaşıldı.

Durumu Hakem İşleri Müdürlüğü’ne ileten Yılmaz, hamile olması nedeniyle TFF’ye hakemliğini dondurma talebinde bulundu.

Hakem İşleri Müdürlüğü’nün FIFA’ya durumu bildirmesiyle UEFA Hakem Komitesi Başkanı Roberto Rosetti, Betül Nur Yılmaz’a tebrik maili göndererek kendisini en kısa sürede görevinin başında görmek istediğini belirtti. TFF ise FIFA’nın tebrik mailine rağmen Betül Nur Yılmaz’ın hamile olması ve çocuğundan dolayı aktif FIFA hakemliğinde bulunmasının zor olacağına kanaat getirerek Yılmaz’ı Ocak 2024’te hazırlanan FIFA hakemler listesine eklemedi.

Erkek hakemlerin askerlik yaptığı süre zarfında hakemliklerini dondurabilirken kendisinin hamile olması nedeniyle FIFA hakem listesinden çıkarılmasına karşı çıkan Betül Nur Yılmaz, Tahkim Kurulu’na itirazda bulundu.

7 kişiden oluşan Tahkim Kurulu’ndan 3 üye Yılmaz’ın lehine oy kullanırken 4 kişi ise aleyhte oy kullandı. TFF’nin bu tutumunu cinsiyetçi ve ayrıştırıcı bulan Betül Nur Yılmaz’ın ise konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacağı öğrenildi.

15 Yaş Altı Avrupa Güreş Şampiyonası sona erdi 15 Yaş Altı Avrupa Güreş Şampiyonası sona erdi

TFF Kadın Futbolu Sorumlusu Seçim Demirel, Betül Nur Yılmaz’ın FIFA hakem listesine alınmamasıyla ilgili şunları söyledi:

“Kadın hakemlerden sorumlu bir hakem olarak söylüyorum. Alınan karar sadece 1 yıllık performansı sonucunda alınan bir karardır ve hamilelikle ilgisi yoktur. Kendisi hamile olduğunu bize Ağustos 2023’te iletmiştir. Biz de daha önceki performansını değerlendirerek kendisini listeye almadık. Her sene eylül ayında FIFA’ya liste hakem listesi gönderilir. Betül Yılmaz’ın 1 yıllık performansının neticesinde bu karar alınmıştır.”

Kaynak: Haber Merkezi